Andrej Danko nespáchal trestný čin, ale len priestupok. K takémuto záveru dospela polícia po vyše dvoch mesiacoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Polícia ukončila po viac ako dvoch mesiacoch vyšetrovanie nehody šéfa SNS a podpredsedu parlamentu Andreja Danka. Uzavreli to ako priestupok. Závery vyšetrovateľa bude ešte preverovať okresná prokuratúra. Kamerové záznamy zatiaľ neukážu.

​„V trestnej veci vedenej pre prečin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia rozhodol poverený príslušník o postúpení trestnej veci inému orgánu (oddeleniu bezpečnosti cestnej premávky, ODI, OR PZ Bratislava IV). Dôvodom uvádzaným v uznesení je zistenie, že výsledky skráteného vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom, a to najmä s poukazom na absenciu závažnosti pri vyhodnocovaní materiálneho korektívu,“ uviedla v stanovisku prokurátorka Krajskej prokuratúry Bratislava Gabriela Kováčová.

Uznesenie o postúpení veci doručili dnes (15. 3.) príslušnej okresnej prokuratúre.

Prečítajte si tiež:

​„Závery uznesenia a súvisiaci spisový materiál, vrátane znaleckého posudku, budú preskúmané v rámci výkonu prokurátorského dozoru. Dozorujúci prokurátor vyhodnotí zákonnosť a dôvodnosť postupu povereného príslušníka, ako aj zákonnosť a dôvodnosť samotného uznesenia o postúpení veci. Pokiaľ ide o zverejnenie kamerových záznamov, toto bude možné po preskúmaní záverov uznesenia a súvisiaceho spisového materiálu dozorujúcim prokurátorom,“ dodala Gabriela Kováčová.

Reakcia Andreja Danka

„Čas mi dáva za pravdu. Škodu som nahradil. Počkám si na konečné rozhodnutie vo veci a verím, že sa potvrdí aj to, že som mal právo odísť sa domov ošetriť,“ uviedol  podpredseda parlamentu. Vyšetrovaním sa podľa neho potvrdilo, že semafor bol funkčný a nikomu sa nič nestalo.

„Po konečnom uzavretí prípadu zverejním aj snímky zranenia, aby som definitívne bláznom ako Matovič a Sulík zapchal ústa,“ dodal Danko.

Potrestaní policajti

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v relácii Na Telo (3. 3.) uviedol, že policajti, ktorí nehodu vyšetrovali, dostali výčitku ako najnižší možný trest.

„Pán Danko je bez trestu iba preto, lebo sa neukončilo vyšetrovanie, malo by sa ukončiť budúci týždeň,“ povedal. V postupe policajtov bolo viacero vecí, kde mohli podľa neho konať inak.

Šéf národniarov prišiel o vodičský preukaz a magistrátu mesta zaplatil faktúru vo výške 2 962,74 eur za poškodený semafor.

Prečítajte si tiež:

Januárová nehoda

Andrej Danko mal v januári (11. 1.) v bratislavskej Dúbravke nehodu, pri ktorej zničil semafor. Z miesta činu ale odišiel, policajti mu dali fúkať až 15 hodín po nehode. Tvrdil, že dostal šmyk.

Vyšetrovanie okolností nehody mal uľahčiť kamerový záznam z miesta nehody. Polícia ho doteraz nezverejnila. 

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 19. 2. 2024. Na Dankov semafor prizvali znalcov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.