Rozišli sa a otec aj mama chcú, aby dieťa nieslo práve to ich meno. Ako to vyzerá, keď z lásky ostanú len súdne spory

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na začiatku bolo zaľúbenie, nasledovala veľká láska a zakrátko koniec. Po láske zostali len súdne spory medzi dvomi dospelými a uprostred nevinné dieťa.

Matka chce, aby dieťa používalo jej priezvisko, otec zasa chce, aby mu zostalo to jeho. Kto má pravdu a ako by to malo byť? Pozreli sme sa na pravidlá aj situácie, keď si rodičia nevedia prísť na meno.

Rozhodli sa mať dieťa a jej sa podarilo otehotnieť. „No už počas tehotenstva sa ten vzťah začal kaziť a postupne to bolo horšie a horšie,“ opisuje mladá žena.

Niekdajšie zaľúbenie medzi ňou a jej partnerom už dávno vyprchalo. Teraz sa vídavajú viac na súdoch než mimo nich. Otec sa chce s dieťaťom stretávať výlučne bez prítomnosti matky. „Je však malé a nemajú k sebe vytvorený vzťah natoľko, aby s ním mohol byť sám,“ opisuje matka.

Prečítajte si tiež:

Iné priezvisko

Dieťa žije so svojou mamou a jej príbuznými v jednej domácnosti. No ako jediné sa volá inak, keďže matka mu dala pod nátlakom otca priezvisko po ňom.

Teraz by to však chcela zmeniť, no tu narazila na problém. Otec s tým nesúhlasí.

Podľa právnika sa to bude dať najskôr vtedy, keď dieťa bude chodiť do škôlky či školy. V prípade, že sa ho iný budú pýtať, prečo sa nevolá rovnako ako jeho mama. „Psychologička mi povedala, že dieťa musí byť najskôr traumatizované, aby mohla urobiť posudok, ktorý by pomohol zmene,“ hovorí o informáciách od psychologičky mama.

Hovorí, že po zmenách priezviska v podobných prípadoch pátrala aj medzi ženami na internete. Má ísť o veľmi špecifické prípady, keď im to dovolili, napríklad v prípade týrania, úmrtia muža, trestného stíhania alebo keď muž neplatí výživné a podobne.

Prečítajte si tiež:

Náročná zmena

S otázkou na zmenu priezviska sme sa vybrali za odborníčkou, okresnou matrikárkou. Jarmila Rajnová z matriky v Malackách povedala, že o zmenu priezviska môžete požiadať, no to neznamená, že úrad žiadosti aj vyhovie: „Vždy veľkú úlohu hrajú dôvody osobitného zreteľa.“ Matka v našom prípade má podľa nej jedinú šancu, a to obrátiť sa na súd, ktorý by mohol namiesto otca vydať súhlas.

Okresná matrikárka hovorí, že sa v praxi stretáva s extrémnymi prípadmi. Keď otcovia robia ženám odpor naschvál a doslova ich svojím rozhodnutím šikanujú. Skĺzne to podľa jej skúseností niekedy aj do dohody, že muž nebude musieť platiť výživné, ak bude súhlasiť, aby dieťa malo priezvisko matky.

„Všetci tvrdíme, že všetko robíme v záujme maloletého dieťaťa. No mám pocit, že to zlyháva,“ dodala matrikárka.

Vysvetlila, že sú aj prípady, keď sa matka rozhodne nejsť na súd, ale so zmenou priezviska počkajú do dospelosti. Potom si môže dieťa svoje priezvisko zmeniť bez ohľadu na to, či otec súhlasí alebo nie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.