Tvrdí, že na sankčnom zozname bol neoprávnene, postavil sa zaňho aj premiér. Jozefa Hambálka vláda zvažuje odškodniť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tvrdí, že bol na sankčnom zozname neoprávnene a postavil sa zaňho aj premiér. Jozefa Hambálka odstránili zo zoznamu po diplomatickej snahe Slovenska a vláda ho zvažuje aj odškodniť. Odborník na medzinárodné právo však upozorňuje, že voči rozhodnutiu sa mohol brániť aj súdnou cestou.

Jozefa Hambálka zaradila Rada Európskej únie na sankčný zoznam po invázii Ruska na Ukrajinu. Na zozname sa mal ocitnúť pre údajné trénovanie príslušníkov motorkárskeho klubu Noční vlci.

Dôkazmi mali byť v tomto prípade novinárske články. Odborník na medzinárodne právo hovorí, že to v prípade sankcií nie je nič nezvyčajné

„Nedochádza k dokazovaniu v zmysle nejakého súdneho konania, kde by muselo byť preukázané, že daná osoba je spätá v tomto prípade s ruským režimom. Celé je to na báze politického rozhodnutia rady,“ povedal Lukáš Mareček z katedry medzinárodného práva Univerzity Komenského.  

Prečítajte si tiež:

Dôsledkom takéhoto rozhodnutia bola v Hambálkovom prípade strata licencie na predaj motoriek, odpojenie od plynu či elektriny aj zmrazenie bankových účtov.

Zároveň však platí, že sa mohol brániť pomocou žaloby na Súdny dvor Európskej únie. Niektorí ľudia zo sankčného zoznamu tak uspeli a zo zoznamu ich odstránili.

„Napríklad matka Prigožina, ktorá preukázala, že tam bola zaradená kvôli účasti v určitej majetkovej spoločnosti, v ktorej ale v skutočnosti nemala žiadnu účasť,“ dodal Mareček.

Či sa Jozef Hambálek takouto cestou bránil, nevieme. Žiadne rozhodnutie s jeho menom však na webe súdneho dvora nenájdete. O jeho odstránenie sa postaral politický tlak Slovenska.

„Pán Hambálek, ospravedlňujem sa za tých grázlov z predchádzajúcej vlády. Ospravedlňujem sa za tie nespravodlivosti, ktoré vám napáchali orgány EÚ,“ reagoval premiér Robert Fico. 

Premiér zároveň zvažuje finančné odškodnenie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.