Slovensko čaká špeciálna dopravná situácia. Na D1 medzi Triblavinou a vjazdom do Bratislavy budú zúžené pruhy i znížená rýchlosť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko čaká bezprecedentná dopravná situácia. Ešte nikdy sa totiž nestalo, že by pri oprave zúžili diaľnicu, ktorá má tri pruhy.

V úseku diaľnice D1 medzi Triblavinou a vjazdom do Bratislavy budú pruhy zúžené tak, že ľavý pruh bude mať len niečo málo cez dva metre, stredový pruh sa zúži pre osobné autá a pravý pruh bude pre nákladné autá.

Rýchlosť bude spomalená na maximálne 80 kilometrov za hodinu.

„Policajti odporúčajú, aby v pravom pruhu jazdili len veľké vozidlá, v stredovom pruhu menej zdatní vodiči a ľavý jazdný pruh, aby zostal len pre tých veľmi skúsených alebo dokonca pre vozidlá s právom prednostnej jazdy,“ povedal inštruktor bezpečnej jazdy Maroš Čabák. 

Prečítajte si tiež:

Inštruktor bezpečnej jazdy radí najmä výrazne zvýšiť opatrnosť. A držať sa počas prejazdu úsekom pred Bratislavou prevažne v pravom alebo strednom jazdnom pruhu.

Veľa vodičov má totiž tendenciu ponáhľať sa aj na zúžených miestach, čo ale potom vytvára jazdu takzvane brzda – plyn, a potom sa začnú vytvárať nárazové kolóny.

Inštruktor bezpečnej jazdy radí vytvoriť takzvaný cik-cak systém jazdy. To znamená, že ak si nie som istý, že napríklad predbehnem kamión v pravom pruhu, môžem ísť súbežne s ním. Auto vedľa mňa je trošku vpredu, to za mnou je trošku vzadu, a to mi dáva priestor na manévrovanie.

Podobný systém zažili našinci aj v Čechách, keď tam pred pár rokmi kompletne menili vozovku na hlavnej tepne D1 z Brna do Prahy. K vážnym nehodám poväčšine neprišlo, najmä pre zníženú rýchlosť zo 130 na 80, prípadne 60 kilometrov za hodinu. Podobný scenár by mohol platiť aj u nás.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.