Žije v skromných podmienkach, no o deti sa stará s láskou. Najmladšia dcéra je samá jednotkárka, hoci žijú v biede

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Plyšový medvedík, bicykel a dôstojnejšie bývanie. To sú želania detí, ktoré žijú v biede v Modranoch na juhu Slovenska. Napriek tomu, že ich život je ťažký, nesťažujú sa. Práve naopak, chcú si plniť svoje sny.

Štyridsiatnička Zuzana má ľahké mentálne postihnutie a rečovú vadu zároveň. Žije v skromných podmienkach, no o deti sa stará s láskou.

„Syn Peťko teraz dovŕšil 18 rokov. On má ťažkú vrodenú hemofíliu. Tam mu my ako sestričky chodíme podávať trikrát týždenne faktor osem, aby vlastne mohol žiť,“ povedala Daniela Kallós Belokostolská, riaditeľka organizácie Anjelské ruky. 

Jeho 14-ročná sestra Adelka je hluchonemá. Posunkovú reč neovláda, nemal ju to kto naučiť. „Najmladšia, to je vlastne to zdravé dieťatko, má osem rokov, Hajnalka. Ona sa učí výborne a má samé jednotky v škole,“ dodala Kallós Belokostolská. 

Prečítajte si tiež:

Zlých vecí zažila rodina viac. Muž, ktorý tu s nimi kedysi býval, je otcom dievčat. „Nesprával sa k nim vhodne ani pekne. Peťko nás požiadal, aby sme ho zobrali na políciu a podali trestné oznámenie,“ hovorí riaditeľka organizácie. 

To, ako to vo vnútri vyzerá zistili, až keď muža odviedli policajti: „Oni vlastne nemali vôbec nič. Žiadny nábytok, ani kuchyňu, ani kúpeľňu. Oni žijú v absolútnej chudobe a biede.“

„Mám na tento dom zlé spomienky, ale nakoľko tu náš dedko ľúbi bývať, tak sme tu s ním. Moje najväčšie prianie je žiť v dôstojnejších a krajších podmienkach, no hlavne žiť pokojnejšie ako v tomto domčeku,“ hovorí Peťko. 

„Ak by mi niekto splnil tri priania, tak by som si prosila plyšového macka. Veľmi si želám aj bicykel a kolobežku. Jedna kamarátka ma naučila bicyklovať sa. Volá sa Leila, je veľmi milá, vždy mi požičia bicykel,“ prezradila Hajnalka. 

S oblečením a nábytkom už dobrí ľudia pomohli. Keďže statik rozhodol, že do starého domu nemá zmysel investovať ani cent. Pre rodinu vytvorili transparentný účet.

Finančne už plánuje pomáhať aj syn Peter. Keďže sen o profesionálnom basketbale je pre chorobu nereálny, naplno sa venuje učeniu za kuchára. „Veľmi si vážim, že som teraz dostal možnosť brigádovať. Páči sa mi to a robím to rád. Verím, že v budúcnosti mamine pomôžem ešte viac,“ povedal Peter. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.