Prešpekulovaní podvodníci. Na internete úraduje falošná cestovka, ktorá cieli na Slovákov

Prešpekulovaní podvodníci. Na internete úraduje falošná cestovka, ktorá cieli na Slovákov
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock - Viktoriia Hnatiuk

Na internete sa objavila falošná cestovná kancelária, ktorá láka kupujúcich na nízke a výhodné ceny. Aj napriek tomu, že jej webové stránky sú v slovenskom jazyku a využívajú slovenskú doménu, neznamená to, že ide o domácu cestovnú agentúru. Naleteli jej už niekoľkí. Zákazníci by mali byť obozretní, obzvlášť v období, keď vrcholí výber letných dovoleniek.

V nedeľu (17. 3.) sme vás informovali o falošnej cestovnej kancelárii na slovenskej webovej stránke. Upozornilo na to Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky. 

Stránka kamideme.sk ponúka dovolenky a zájazdy pod českou firmou MNG International s.r.o. so sídlom v Prahe a s IČO 28514211. Pod uvedeným identifikačným číslom však figuruje iný subjekt, ktorý „nedisponuje a nikdy nedisponoval oprávnením na prevádzkovanie cestovnej kancelárie“.

V skutočnosti sú tieto stránky dve. Web s doménou dovolenka25.sk odkazuje na identickú cestovku, ktorú prevádzkuje ten istý subjekt. 

Aby pôsobili viac dôveryhodne, uviedli aj poistku, ktorá poukazuje na zabezpečenie pre prípad úpadku. „Zverejnená poistka, ako nám potvrdila ERC Európska poisťovňa, je falošná. Zmluva, ktorej číslo je na poistke, je uzatvorená s inou cestovnou kanceláriou, ktorá s falošnou CK nijako nespolupracuje,“ uvádza české ministerstvo. 

Podľa ich odhadov sú cieľom podvodov Slováci. „Internetové stránky sú v slovenskom jazyku a môžeme sa preto domnievať, že cieľom podvodu sú predovšetkým občania Slovenskej republiky,“ dopĺňa ministerstvo. 

Stránka kamideme.sk Zdroj: kamideme.sk

Prečítajte si tiež:

Nič nezmôžu

Obrátili sme sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá eviduje celkovo tri podnety zo strany slovenských spotrebiteľov k tejto cestovnej kancelárii. 

„Spoločnosť preverovalo Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky, ktoré konštatovalo, že ide o falošnú cestovnú kanceláriu a tieto skutočnosti oznámili polícii v Českej republike,“ hovorí Iveta Nespalová zo SOI. 

Nespalová vysvetľuje, že SOI nedisponuje kontrolnými mechanizmami, aby vypátrala skutočného prevádzkovateľa danej podvodnej stránky, prípadne stránku zablokovala, aj napriek tomu, že smeruje na slovenských spotrebiteľov. Rovnako nie je oprávnená ani vymáhať nevrátené finančné prostriedky. 

„V prípade, ak subjekt nevráti finančné prostriedky za neuskutočnený zájazd, tak spotrebiteľom odporúčame, aby sa obrátili na orgány činné v trestnom konaní,“ vraví Nespalová. 

Podľa nej sa ľuďom peniaze vrátia v ojedinelých prípadoch. 

Prečítajte si tiež:

Roztrhlo sa s nimi vrece

SOI upozorňuje, že v poslednom období narastá počet podvodného predaja zájazdov na internete, a preto by mal byť každý spotrebiteľ obozretný. 

Podvodníci lákajú hlavne na lacné ceny. „Tie treba porovnávať s ponukou iných etablovaných cestovných kancelárií,“ odporúča. 

„Spotrebiteľ by si mal preveriť, či je subjekt zapísaný v obchodnom alebo živnostenskom registri a či má povolenie na prevádzkovanie cestovnej kancelárie. Na webovej stránke vedieme zoznam cestovných kancelárií a každý spotrebiteľ si môže preveriť, či cestovná kancelária, s ktorou zamýšľa uzatvoriť zmluvu, spĺňa zákonné podmienky na predaj zájazdov a má zabezpečenú ochranu pre prípad úpadku. Spotrebiteľ tiež môže SOI kontaktovať písomne alebo telefonicky a požiadať o informácie, radu a názor na predávajúceho,“ tvrdí Nespalová.

Zákazníci si môžu skontrolovať cestovnú kanceláriu aj prostredníctvom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr. Na ich webe si môžu overiť, či daná cestovka je členom asociácie. 

Prečítajte si tiež:

Ukradnuté fotky 

Podľa Nespalovej podvodné cestovné kancelárie ústretovo a ochotne komunikujú so spotrebiteľom telefonicky, e-mailom až do momentu, kým spotrebiteľ zaplatí, alebo do termínu začatia zájazdu. „V deň odletu oznámia, že zájazd sa ruší s prísľubom, že peniaze vrátia, následne na výzvy spotrebiteľov nereagujú, telefónne číslo je zrušené,“ dodala. 

Snažili sme sa skontaktovať aj s cestovnou kanceláriou a požiadali sme ich o stanovisko. Do uzávierky neodpovedali.

Prezreli sme si ich webovú stránku a zistili sme, že uvedené recenzie, ktoré majú písať údajní spokojní zákazníci, sú falošné.

Falošné recenzie Zdroj: TVNOVINY.sk

Osoba pod fiktívnym menom Marta Koštáľová zhodnotila svoj pobyt v Turecku. Pátrali sme po zdroji fotografie a zistili sme, že v skutočnosti ide o ženu z Poľska, ktorá bola na dovolenke pred štyrmi rokmi. Bola síce v Turecku, ale cez inú cestovnú kanceláriu a nevolá sa Marta Koštáľová.

Údajná pani Mária Farkašová si v recenzii chváli plavbu po Níle, na ktorej mala byť v januári. Fotografiu, ktorá je k textu priložená, sme našli na stránke inej cestovnej kancelárie. Na pôvodnej neorezanej snímke sa dokonca nachádza zástava s názvom cestovnej kancelárie Satur.

Prečítajte si tiež:

Podvedení sú pravdepodobne iba Slováci

Oslovili sme aj spomínané Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky, ktoré na túto spoločnosť upozornilo.

„Informácie sme získali od poisťovne, ktorej falošná poistka bola na internetových stránkach údajnej cestovnej kancelárie zverejnená. Poisťovňa sa na nás sama obrátila potom, čo ju kontaktovali dvaja zákazníci, ktorí už odoslali platby za zájazd,“ povedala hovorkyňa Veronika Hešíková pre TVnoviny.sk.

V oboch prípadoch išlo o občanov Slovenskej republiky. O podvedených obyvateľov Českej republiky nemá ministerstvo informácie. 

„Poisťovňa sa v tejto súvislosti obrátila na živnostenský úrad. Ministerstvo pre miestny rozvoj informovalo Políciu Českej republiky a mailom aj slovenské Ministerstvo cestovného ruchu a športu,“ poznamenala Hešíková.

V tejto chvíli však nemajú bližšie informácie o krokoch českej polície.

Podvádzajú zálohový systém. Niektorí podnikatelia si účtujú za neoznačené a neregistrované vratné obaly. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.