Ani po 11 rokoch nevedia, kto je zodpovedný za tragédiu v Kurimanoch. Statička je nevinná, rozhodol súd

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemeckú statičku Sabine H., ktorá čelila obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s pádom diaľničného mosta pri obci Iliašovce na Spiši, uznal súd za nevinnú. Tragédia, pri ktorej zahynuli na stavbe štyria robotníci a ďalších 11 utrpelo zranenia, sa stala v novembri 2012.

Rozsudok v utorok (19. 3.) oznámila sudkyňa Okresného súdu Spišská Nová Ves, rozhodnutie zdôvodnila tým, že rozsiahlym dokazovaním obžalovanej nebolo dokázané to, čo sa jej kladie za vinu. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor sa na mieste voči nemu odvolal a odvolanie zvážia aj poškodení.

Znalecké posudky a výsluchy svedkov

Sudkyňa okrem znaleckých posudkov, z ktorých dva boli v prospech obžaloby a tri v prospech obhajoby, skúmala aj ďalšie dôkazy vrátane výsluchov svedkov. Obžalovanej sa kládlo za vinu, že ako statička nesprávne naprojektovala podpernú konštrukciu na osi sedem a osem, čo malo za následok pád mosta. Tá sa bránila, že za tragédiu nemôže jej statický výpočet nosnej konštrukcie, a tvrdila, že nedostatočná bola statika podložia, za ktorú však ona nezodpovedala.

Prečítajte si tiež:

„Viacerí svedkovia vypovedali, že most začal padať v osiach päť a šesť, že sa im konštrukcia päť a šesť zdala subtílna, že terén bol v daný deň premočený a bahnitý. Os sedem a osem bola postavená na pevnej podložke a musel by ju podľa jedného zo svedkov niekto narezať, aby to spadlo,“ uviedla v odôvodnení rozsudku sudkyňa.

Výpovede viacerých svedkov, najmä čo sa týka miesta pádu mosta, boli podľa nej totožné so znaleckým posudkami obhajoby. V nich znalci ako hlavnú príčinu nehody uviedli zlyhanie podpernej konštrukcie v osi päť a šesť na základe nerovnomerného sadania spôsobeného nedostatočnými základmi. „Podľa názoru súdu je statika konštrukcie rovnako dôležitá ako statika podložia, a preto bolo potrebné skúmať všetko ako jeden celok,“ dodala sudkyňa.

Prokurátor sa odvolal

Okresný prokurátor sa s rozhodnutím prvostupňového súdu nestotožňuje z viacerých dôvodov, podľa neho sa nedostatočne zaoberal všetkými skutočnosťami.

„Vykonané dôkazy sudkyňa hodnotila iba v prospech obžalovanej, vôbec sa nezaoberala znaleckými posudkami a výpoveďami svedkov obžaloby. Boli aj takí svedkovia, ktorí tvrdili, že mostná konštrukcia začala padať v osiach sedem a osem, tieto dnes vôbec neboli spomenuté zo strany súdu,“ uviedol prokurátor. Vzhľadom na to, že sa voči rozsudku odvolal, prípadom sa bude zaoberať Krajský súd v Košiciach.

Prečítajte si tiež:

Pozostalí obetí ani po 12 rokoch nepoznajú vinníka ​

S rozsudkom nie sú spokojní ani pozostalí obetí tragédie. Syn jedného z mŕtvych robotníkov Lukáš Chovan upozornil, že ani po 12 rokoch nie je jasné, kto za pád mosta nesie zodpovednosť.

„Je to veľmi komplikované, zrejme tam bola súhra viacerých okolností, ale určite tam bolo viacerých faktorov. Stále sa hovorí o podloží a žiadna žaloba nesmerovala k zodpovedným, ktorí zodpovedali za podložie, a nevieme prečo,“ skonštatoval Chovan, ktorý takéto rozhodnutie viac-menej očakával.

Lucia Pažinová prišla pri tragédii o manžela, rozsudok ju prekvapil. „Nikto nám nepomohol, ani štát, ani polícia, ani prokuratúra, ani súd, dlhých 12 rokov nevedia nájsť vinníka. Ak nikto nepochybil, prečo sa to stalo,“ skonštatovala.

Obhajca nemeckej statičky Martin Puchalla uviedol, že inak ako oslobodením spod obžaloby sa po dvoch rokoch dokazovania toto konanie nemohlo skončiť.

„To boli doslova hádky najväčších odborných kapacít na Slovensku v odbore stavebníctva a súd nemôže medzi nimi robiť rozhodcu, môže len rešpektovať pravidlá dokazovania a prezumpciu neviny a obžalovanú tak oslobodiť. Mne je strašne ľúto obetí, zranených i pozostalých, kto však nesie za to zodpovednosť, nie je otázka na mňa. To je otázka na orgány činné v trestnom konaní a prokuratúru, prípadne na poškodených, ktorí by mohli v civilných konaniach dosiahnuť nárok na odškodné,“ uviedol Puchalla.

Prečítajte si tiež:

​​Čo sa stalo v Kurimanoch?

V piatok 2. novembra 2012 po 14. 00 h pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov zlyhala podperná konštrukcia pri obci Kurimany. Na mieste zahynuli dvaja robotníci, ďalší zomrel pri prevoze do nemocnice a štvrtá obeť tragédie podľahla zraneniam v nemocnici. Ďalších 11 osôb utrpelo zranenia, z toho tri vážne.

Nosná konštrukcia mosta nad diaľnicou D1 v úseku Jánovce - Jablonov spadla z výšky približne 15 až 20 metrov. Príčinou bol kolaps oceľových skruží, ktoré podopierali debnenie, kam sa lial betón.

Pozrite si aj archívnu reportáž z januára 2022 o pojednávaní so statičkou, ktorá most projektovala:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.