Pätina Slovenska ešte nevie, koho bude voliť. Medzi mužmi a ženami je zaujímavý rozdiel, ukazuje prieskum

Pätina Slovenska ešte nevie, koho bude voliť. Medzi mužmi a ženami je zaujímavý rozdiel, ukazuje prieskum
Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Zdroj: tvnoviny.sk/Ľubomíra Ivanková

Väčšina voličov už vie, koho bude v prezidentských voľbách voliť. Najmenej váhajú voliči Progresívneho Slovenska, Smeru a Hlasu. Najviac váhajúcich voličov má naopak KDH a hnutie Republika.

Približne 80 percent všetkých respondentov hovorí, že sa už rozhodli, koho budú voliť. Viac ako polovica (60,4 percent) respondentov dokonca tvrdí, že boli rozhodnutí už v momente, kedy sme spoznali mená všetkých kandidátov.

V súčasnosti ešte nie je rozhodnutých 19,8 percenta respondentov. Medzi nerozhodnutými výrazne prevažujú ženy (26,9 percent) nad mužmi (15,6 percent).

Vyplýva to z dát kontinuálneho prieskumu postoja obyvateľov „Ako sa máte, Slovensko?".

Úloha prezidenta

Voliči koalície a voliči opozície majú iný názor na to, čo je úlohou prezidenta.

Respondentov sa pýtali na úlohu prezidenta vo vzťahu k vláde, či má byť podľa nich jej protiváhou alebo s ňou má najmä spolupracovať.

Celkovo medzi respondentmi prevážil názor, že nový prezident by mal s vládou hlavne spolupracovať. Tento pohľad si vybralo 49,8 percent respondentov, kým 35,6 percent očakáva, že prezident bude vláde najmä protiváhou.

Pohľad na túto otázku rozdeľuje voličov opozičných a koaličných strán. Platí ale, že aj časť voličov súčasnej koalície očakáva, že by mal byť prezident protiváhou vlády.

„Okrem očakávaných zistení, že najvyššie podiely voličov rozhodnutých voliť v prezidentských voľbách majú silní prívrženci a silní odporcovia súčasnej vlády ako aj zistenia, že častejšie prezidenta ako protiváhu vlády vidia voliči opozičných strán, ukazuje náš výskum aj zaujímavý rozdiel medzi mužmi a ženami,“ hovorí Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

„Týždeň pred voľbami nebola ešte viac ako štvrtina žien rozhodnutá, koho budú voliť. To je výrazne viac ako necelých 16 percent nerozhodnutých mužov. Rozdiel je aj v tom, ako vidia muži a ženy úlohu prezidenta - prezidenta vidia ako protiváhu k vláde muži výrazne častejšie ako ženy,“ dodáva k výsledkom výskumu Miloslav Bahna.

Prečítajte si tiež:

Za vlastnosť, ktorou by mal disponovať prezident, najčastejšie respondenti označili, že prezident by mal chápať reálne problémy ľudí. Takmer rovnaký podiel opýtaných by chcel inteligentného a vzdelaného/kvalifikovaného prezidenta. Treťou najčastejšou odpoveďou bolo, že prezident by mal byť slušný a bezúhonný.

Výskum bol realizovaný od 11. 3. do 15. 3. na vzorke 100 respondentov. Ide o sériu prieskumov, ktoré iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Pozrite si aj výsledky exkluzívneho prieskumu prezidentských kandidátov agentúry Focus 14. marca:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti