Najväčší svetový producent filmov mieri na Slovensko. Indovia chcú obehnúť celú našu krajinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko chce prilákať filmárov z Indie. Takzvaný Bollywood je najväčší producent filmov na svete.

Indovia už teraz točia v rôznych európskych krajinách. Motiváciou točiť na Slovensku je pre zahraničné produkcie aj investičný stimul.

Ak ste si mysleli, že sa v Indii filmy točia za facku, mýlite sa. Ide o multimiliónový biznis. Doteraz najdrahší bollywoodsky film stál 27 miliónov dolárov.

Ročne bollywoodski producenti preinvestujú štyri miliardy, aj mimo svoje vlasti. Európa je pre Indov exotika a radi tu natáčajú svoje filmové trháky.

Na Slovensko sa ich snaží prilákať producentka Wanda Hrycová.

„Realita je taká, že točia v každej krajine Európy, okrem Slovenska. Povedala som si, že je to príležitosť, že keby len promile peňazí, ktoré ročne investujú nakrúcaním filmov, skončí na Slovensku, tak je to pre našu krajinu obrovský prínos,“ vysvetlila.

Prečítajte si tiež:

Chcú obehnúť Slovensko

V bollywoodskych filmoch sa veľa tancuje a spieva. Hlavný hrdina má zväčša nadľudské schopnosti a diváci čakajú do poslednej minúty, kedy pobozká svoju vyvolenú.

Filmovanie takýchto bombastických scén sa teraz môže presunúť napríklad na Muráň či do Slovenského raja.

„Teraz plánujeme natáčanie v Bratislave, ale nielen tam. Chceme obehnúť Slovensko. Dúfam, že sa nám podarí natočiť viacero lokácií,“ hovorí režisér Majur Hardas.

Na Slovensku funguje motivačný program, ktorý vráti filmárom časť preinvestovaných peňazí, avšak skúsenosti ukazujú, že pre krajinu je prítomnosť filmového štábu vždy zisková.

„Sekundárnym efektom tohto filmového turizmu je, že to generuje obrovský potenciál pre následný turizmus, lebo Indovia, ktorí sú fanúšikmi svojich veľkých filmov, následne radi cestujú na miesta, kde sa nakrúcali,“ doplnila Hrycová.

Bollywoodske filmy dávno prekročili hranicu kina. Vznikajú totiž pre ne špeciálne streamovacie platformy. Tá najväčšia z nich má po celom svete viac ako 300 miliónov odberateľov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.