Čerstvý prieskum naznačuje, ako dopadnú prezidentské voľby. Kľúčoví budú voliči Štefana Harabina

Čerstvý prieskum naznačuje, ako dopadnú prezidentské voľby. Kľúčoví budú voliči Štefana Harabina
Predvolebná diskusia s Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom. Zdroj: tvnoviny.sk/Ľubomíra Ivanková

Prezidentské voľby čakajú Slovensko už túto sobotu. Aj v čerstvom predvolebnom prieskume pred prvým kolom prezidentských volieb vedú dlhodobí favoriti, a teda Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Vyplýva to z volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N.

V prvom kole volieb by zvíťazil Peter Pellegrini s 37,5 percentami. Na krk mu dýcha Ivan Korčok, ktorý by podľa prieskumu získal 36,3 percent.

„Stále platí, že výsledky prvého kola prezidentských volieb sú vyrovnané a oproti výsledkom z predchádzajúceho kola sa takmer nepohli. Peter Pellegrini je tesne prvý pre Ivanom Korčokom, avšak tento rozdiel je v rámci štatistickej chyby. Čísla oboch kandidátov teda musíme stále interpretovať tak, že sú na veľmi podobnej úrovni a víťaz prvého kola aktuálne nie je jednoznačný,“ uviedol sociológ z agentúry IPSOS Roman Pudmarčík.

Favoriti majú výrazný náskok 

Ďalší kandidáti nasledujú s výrazným rozdielom. Hranicu desiatich percent prekročil už len Štefan Harabin s 13,1 percentami.

„Štefan Harabin oproti poslednej vlne opäť mierne stúpol, čo je zrejme spojené s presunom voličov a voličiek od Mariana Kotlebu, Milana Náhlika a Andreja Danka, ktorý z prezidentského boja odstúpil a priamo ho podporil,“ uviedol Pudmarčík.

Všetci ostatní kandidáti by podľa tohto volebného modelu získali menej ako päť percent.

Krisztián Forró by dosiahol 4,3 percent, Igor Matovič by získal 3,5 percenta, Jána Kubiša by volilo 2,5 percenta respondentov a Patrika Dubovského 1,1 percent z nich.

Zvyšní kandidáti by neprekročili hranicu jedného percenta.

Mariana Kotlebu by volilo 0,9 percenta respondentov, Róberta Šveca 0,8 percent z nich a Milana Náhlika by krúžkovalo 0,1 percenta odpovedajúcich.

Prečítajte si tiež:

Prezidentom by sa stal Pellegrini

Prezidentom by sa podľa tohto volebného modelu stal Peter Pellegrini s 54,5 percentami hlasov. Ivan Korčok by získal 45,5 percenta voličov.

„Preferencie pre druhé kolo ostávajú v porovnaní s predchádzajúcimi vlnami stabilné. V aktuálnej vlne vidíme mierny nárast Petra Pellegriniho a zároveň mierny pokles Ivana Korčoka, avšak ide o zmeny na úrovni štatistickej chyby, preto je správne nazerať na tieto čísla ako stabilné,“ komentuje sociológ Pudmarčík.

„Ako kľúčový faktor pre výsledok druhého kola volieb sa stále ukazuje to, ako sa rozhodnú voliči a voličky Štefana Harabina z prvého kola. Aktuálne približne tri štvrtiny z nich deklarujú účasť aj na druhom kole volieb a takmer všetci z tejto skupiny by volili Petra Pellegriniho, čo mu pomáha udržať si náskok pred Ivanom Korčokom,“ dodáva Roman Pudmarčík z agentúry IPSOS.

Agentúra dáta zbierala od 16. do 19. marca na vzorke 1009 respondentov.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti