Posun v kauze obvineného exposlanca. Ján Herák čelí stíhaniu pre pokusy o sexuálne násilie na viacerých dievčatách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Exposlanec Ján Herák sa zrejme čoskoro postaví pred súd. Prokurátor naňho podal obžalobu za sexuálne násilie na dievčatách. Skutky, ktoré mu vyšetrovateľka pripisuje, sa podľa nej stali v priebehu viacerých rokov. Obetí má byť šesť. Ján Herák vinu odmieta a verí, že sa všetko vysvetlí na súde.

Ján Herák sa vzdal poslaneckého mandátu krátko po tom, čo ho obvinili. Bolo to ešte pred tromi rokmi.

„Tie útoky z rôznych strán boli, myslím, dosť turbulentné a ovplyvnilo mi to život od úplného základu, ale mám rodinu, ktorej sa naplno venujem, a sú ľudia, ktorí pri mne stále stoja a veria v moju nevinu, pretože ma poznajú,“ uviedol obvinený exposlanec parlamentu.

Prečítajte si tiež:

Viacero obetí

Poškodených postupne pribúdalo. Spolu ich je šesť. Ján Herák roky organizoval tábory pre chudobné deti. Prvou známou obeťou malo byť 14-ročné dievča.

Hovorilo sa aj o staršom prípade. V roku 2018 16-ročná chovankyňa počas pobytu na vianočnom tábore nahlásila znásilnenie. Tvrdila, že ju Ján Herák zamkol v izbe a vykonal na nej súlož.

Exposlanec vinu odmieta. Pýtali sme sa ho, ako si vysvetľuje to, že na neho podalo trestné oznámenie šesť žien.

„Celému tomu nerozumiem, pretože mal som so všetkými obeťami dobrý vzťah, kamarátsky vzťah. Niekoľkým som dokonca pomáhal. Od úplného začiatku sa cítim byť skutočne a úprimne nevinný, čiže verím tomu, že aj na tom súde sa to všetko vysvetlí,“ odpovedal Herák.

Prečítajte si tiež:

Vyšetrovanie uzavreli

Vyšetrovanie uzavreli len pred niekoľkými dňami. Prokurátor už podal obžalobu.

„Obžaloba bola podaná dňa 19. 4. 2024 na Okresný súd Nitra pre trestný čin obmedzovania osobnej slobody, znásilnenie, sexuálne násilie a sexuálne zneužívanie,“ povedala Lena Kiradžiev, hovorkyňa a vyššia súdna úradníčka Krajského súdu v Nitre.

„My zatiaľ nemáme vedomosť o tom, že by bola obžaloba na pána doktora Heráka podaná. Samozrejme, po jej doručení sa k veci vyjadríme a zaujmeme nejaký ďalší procesný postup,“ dodal Michal Miškovič, advokát Jána Heráka.

Teraz si bude musieť sudca celý spis naštudovať a v prvom rade rozhodne, či obžalobu prijme. Ak áno, vytýči termín pojednávania.

Obdobný prípad riešili súdy niekoľko rokov aj v Česku. Len včera právoplatne prípad uzavreli. Exposlanec Dominik Feri strávi tri roky vo väzení pre dve znásilnenia a pokus o ďalšie.

Pozrite si reportáž z 11. marca o tom, že Jána Heráka znova obvinili: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.