OBRAZOM: Český astrofotograf sa pochválil úchvatnou snímkou kométy nad Lomnickým štítom

OBRAZOM: Český astrofotograf sa pochválil úchvatnou snímkou kométy nad Lomnickým štítom
Zdroj: Petr Horálek

Český astronóm a astrofotograf Petr Horálek sa pochválil úchvatnou fotografiou kométy 12P/Pons-Brooks, ktorú je v týchto dňoch možné spozorovať aj na slovenskom nebi.

Pre svoju snímku si zrejme nemohol vybrať krajšie miesto. Kométu zachytil, keď sa opticky nachádzala nad Vysokými Tatrami - konkrétne v priestore nad Lomnickým a Kežmarským štítom. Snímka bola urobená z Veľkej Lomnice, asi 11 km od vrcholu Lomničáku.

​„Túto snímku som plánoval veľmi dlho, no napriek precíznemu plánovaniu, tisíckam najazdených kilometrov a dobrej výbave som vždy zlyhal kvôli zlému počasiu. Ale 19. marca 2024 sa mi to konečne podarilo,“ uviedol Horálek na svojom oficiálnom webe.

Astrofotograf pripomenul, že medzi rokmi 1946 až 1959, teda práve v období, keď kométa navštívila našu slnečnú sústavu naposledy, bolo na tomto magickom horskom mieste objavených niekoľko ďalších komét.

Použitá technika: Canon Ra, Tamron 70-200mm@200mm, 1,4x telekonvertor, ISO 2000, 42x20s (kométa, sledovaná na Vixen Polarie U) plus 7x20s

Horálek sa pravidelne stretáva s komentármi, v ktorých ľudia spochybňujú, že ide o fotografie bez dodatočných úprav. Často sa im totiž nechce veriť, že by si dal takú námahu a podstupoval mimoriadne náročnú prípravu.

„Ako som trafil kométu presne vedľa Lomničáka? Nie je to fotomontáž, fakt som to trafil. Ostatne prečo by som jazdil toľkokrát do Tatier, keby mi stačilo stiahnuť si nejakú fotku z fotobanky a prilepiť tam fotku kométy? Nie, fakt nie. Radi to spochybňujú tí, ktorí odmietajú uveriť, že si niekto vôbec dá tú námahu niečo také absolvovať kvôli jednej peknej fotke. Verte tomu, že dá… a je nás viac takýchto bláznov,“ vysvetlil Horálek, ktorý na Slovensko chodí fotiť pravidelne.

Prečítajte si tiež:

​Spomínanú kométu odfotil aj z poľa pri Revúcej. Fotka, ktorú ocenil Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ako snímku dňa, pritom takmer ani nevznikla. Horálek už bol podľa svojich slov bol pre nepriaznivé počasie na odchode, keď sa neplánovane zastavil urobiť ešte posledný zúfalý pokus.

Kométa 12P/Pons-Brooks je periodická kométa, ktorá sa vracia do vnútornej časti slnečnej sústavy každých 70 rokov. V týchto dňoch je pozorovateľná aj na tmavej obloheďaleko od veľkých miest.

Kométa sa v nasledujúcich týždňoch postupne presunie smerom k súhvezdiu Barana, kde bude pozorovateľná od 27. marca až do 19. apríla. Svoju viditeľnosť na našej oblohe potom "zakončí" vo svetle súmraku nad západným obzorom v súhvezdí Býka, v ktorom sa tiež vytratí z nášho dohľadu.

Záhadná zelená kométa, nazývaná Nishimura, mohla byť viditeľná voľným okom v polovici septembra. Pozrite si archívnu reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.