Do jedálne ZŠ na Slovensku sa mali dostať kontaminované jahody. Rodičom radia sledovať stav detí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kontaminované jahody, ktoré sa predávali v Poľsku, sa mali dostať aj do jedálne slovenskej základnej školy. Poľské orgány verejnosť upozornili na prítomnosť vírusu spôsobujúceho hepatitídu A v jednej šarži čerstvých jahôd pochádzajúcich z Maroka.

„Išlo o polkilové balenie šarže 0000/13-3120/2095, ktoré bolo podľa medializovaných informácií na území Poľska v predaji v období 11. - 12. marca 2024,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Potravina s touto šaržou bola dodaná aj na Slovensko. Konkrétne do zariadenia školského stravovania v ZŠ v Krásne nad Kysucou.

Prečítajte si tiež:

Výskyt ochorenia doposiaľ nepotvrdili

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci okamžite komunikoval s vedením školy aj s lekárom o opatreniach na účel zamedzenia možného vzniku a šírenia ochorenia.

Rodičov informovali o tom, že je potrebné priebežne sledovať zdravotný stav svojich detí. Doposiaľ medzi žiakmi výskyt ochorenia nepotvrdili.

Prečítajte si tiež:

Poľské kontrolné orgány boli na kontaminované jahody upozornené prostredníctvom systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF).

„Medializovaná informácia o kontaminácii určitej šarže čerstvých jahôd pochádzajúcich z Maroka nie je podľa informácií zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS), kde sa nachádza národný kontaktný bod RASFF, stále oficiálne potvrdená v Slovenskej republike prostredníctvom systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF),“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Na základe tohto ŠVPS požiadalo Poľsko o čo najrýchlejšie zaslanie výsledkov ich zistení a tiež zaslalo prípadné distribučné zoznamy potvrdzujúce distribúciu identifikovaných kontaminovaných jahôd na územie SR, aby bolo možné v danej veci vykonať potrebné rýchle opatrenia.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Čadca zároveň postúpil danú informáciu všetkým školským zariadeniam v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto, aby zabezpečili konkrétne opatrenia v prípade, že by im tieto potraviny s danou šaržou boli dodané.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.