Na východe našli nevybuchnuté granáty. Na úseku premávajú vlaky už niekoľko desaťročí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nevybuchnutá munícia nájdená na stavbe. Veľké šťastie mali robotníci pri prácach na trati Haniska pri Košiciach - Moldava nad Bodvou. Objavili sa tam totiž nevybuchnuté vojnové granáty. 

Podľa pyrotechnika Davida Fehera z Detonics S.A ide o ruské obranné granáty typu F1. „Na stavbe sa našli dva kusy nevybuchnutej munície,“ upresnil pyrotechnik. 

Nájsť sa ich podarilo pomocou detektoru kovov. Na úseku, kde sa munícia nachádzala, premávajú vlaky už niekoľko desaťročí. Feher tak hovorí o obrovskom šťastí, že granáty nevybuchli.

„Môžu spôsobiť vážne devastačné zranenia, hlavne z blízkosti. Čo sa týka devastačných zranení na diaľku, je tam asi 100 metrov z dôvodu rozletu črepín,“ dodal pyrotechnik. 

Muníciu mali následne za bezpečnostných opatrení zničiť výbuchom na mieste.

Ako hovorí Feher, lokalita, kde sa granáty našli, ich nejako zvlášť neprekvapila: „Štúdie ukazujú, že tu sa odohrávali ťažké boje.“

Pyrotechnici sú na tejto stavbe už dlhšie. Miroslav Kondor uviedol, že pod koľajami už našli 10 kusov pyrotechniky. 

Aktuálne má byť úsek medzi Haniskou pri Košiciach a Moldavou nad Bodvou zjazdný pre nákladnú aj osobnú vlakovú dopravu. „Obrovským šťastím je, že sa za tie roky, čo tu dennodenne jazdia vlaky, nič nestalo,“ dodal Kondor. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.