ÚŠP v posledných dňoch obvinila aj blízkeho spolupracovníka premiéra. Fico to považuje za nezmysel

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nezmysel a účelový krok. Takto okomentoval premiér Robert Fico trestné stíhania, ktoré rozbehla špeciálna prokurátora v posledných dňoch svojej existencie.

Medzi obvinenými je aj jeho blízky spolupracovník - vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra. Stíhať ho začali v kauze astronomických odmien pre advokátske kancelárie.

Kauza okolo gigantických odmien vypukla na jeseň 2017, keď sa najprv ukázalo, že bratislavský advokát Radomír Bžán má dostať za vyhratý spor o elektráreň Gabčíkovo 77 miliónov eur.

Šéf štátnej akciovky MH Manažment Branislav Bačík sa bránil, že budú rokovať o znížení. Je to nominant Smeru, ktorého kauza stála miesto.

Advokátovi nakoniec vyplatili vyše 17 miliónov eur, ďalších, takmer osem miliónov dostala za údajne dopredu vyhratý spor aj právnická kancelária Dvorecký a partneri.

Prečítajte si tiež:

Vzniesli obvinenie

Kauzu začala riešiť Národná kriminálna agentúra (NAKA), vyšetrovanie však po čase zastavili s tým, že skutok nie je trestným činom.

V roku 2022 však ožilo a špeciálna prokuratúra pár dní pred jej zrušením prišla s rozhodnutím, že v danej veci bolo vznesené obvinenie piatim osobám.

Urobili tak za machinácie pri verejnom obstarávaní a porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Podľa našich zistení sú medzi obvinenými bývalý šéf MH Manažmentu Branislav Bačík. Aktuality v minulosti písali o rozsiahlych majetkoch jeho syna.

Prečítajte si tiež:

Ďalší obvinení

Stíhajú aj vtedajšieho člena predstavenstva Juraja Gedru, ktorý je v súčasnosti vedúcim úradu vlády. Ten to vníma ako pomstu a politický útok.

Podľa prokuratúry je predpokladaná škoda približne 70 miliónov eur. Obvineniu podľa našich informácií čelí aj prominentný advokát Radomír Bžán.

Snažili sme sa získať reakciu od samotného advokáta, no telefón nám nebral a úspešní sme neboli ani v jeho kancelárii.

Na zozname obvinených má byť aj advokát Renát Dvorecký, ani jeho reakciu sa nám získať nepodarilo.

Vyšetrovanie sa podľa prokurátorky obnovilo po tom, čo spoločnosť MH Manažment vyčíslila vzniknutú škodu.

Za minulej vlády urobili v štátnej akciovke interný audit, v ktorom zistili nové skutočnosti a posunuli ich špeciálnej prokuratúre.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.