Súdny proces v korupčnej kauze guvernéra NBS v piatok nebude, Kažimír je v nemocnici

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír počas súdneho pojednávania.
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a exministra financií Petra Kažimíra sa v piatok (22. 3.) neuskutoční. Dôvodom je hospitalizácia obžalovaného. Pôvodne boli na piatok plánované záverečné reči. Informovala o tom hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Katarína Kudjáková.

„Súd nariadi nový termín v krátkom čase,“ priblížila hovorkyňa. Kažimír čelí obžalobe z trestného činu podplácania. Trvá na svojej nevine.

Podľa obžaloby Kažimír ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie vratiek DPH viacerým firmám v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu mal odovzdať úplatok 48.000 eur.

Prečítajte si tiež:

Kažimír na začiatku súdneho procesu vyhlásil, že je nevinný a obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdil, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Zdôraznil, že Imreczemu, ktorý sa priznáva k prijatiu úplatku, žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania na jeseň 2022. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR. Vlani v apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže prokuratúra aj obžalovaný podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 10. 1. 2024 o súdnom procese s guvernérom NBS:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.