Niektorým vysokoškolákom platí štát vysoké štipendium. Cieľ je prilákať ich do nedostatkových odborov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým skončia bakalára, získajú vyše 16-tisíc eur. Študenti nedostatkových odborov môžu dostať štedré štipendium. Učiteľstvo, ošetrovateľstvo, ale aj strojárstvo či informatika sú pozície, kde nám chýbajú tisícky zamestnancov. Podľa analytika však ani štipendium negarantuje, že absolventi tu ostanú aj po doštudovaní.

Na Slovensku už máme generáciu vysokoškolákov, ktorým štát platí za to, že študujú doma. Tristo eur mesačne im prináša výhody.

Ministerstvo školstva teraz hľadá cesty, ako mladých motivovať, aby študovali odbory, kde sa hlási málo záujemcov, no pracovný trh ich výrazne potrebuje.

Ide najmä o učiteľstvo, ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo či odbory z oblasti jadra. Celý zoznam je na webe ministerstva, kde sa dá aj vypísať žiadosť. Štyristo najlepších študentov získa do bakalára 16 500 eur.

„Je to jeden z nástrojov, ako môžeme motivovať študentov, aby išli študovať. Časť dostanú za prvý ročník, časť za druhý a najväčšiu časť za ukončenie tretieho ročníka,“ vysvetlil minister školstva Tomáš Drucker.

Prečítajte si tiež:

Môžu sa to síce naučiť aj tu, ale radšej to vyštudujú v iných krajinách. Zahraničné vysoké školy lákajú maturantov aj z gymnázia v bratislavskej Dúbravke. Študenti tvrdia, že do zahraničia idú pre vyššiu kvalitu života aj štúdia.

Pre študentov obchodnej akadémie v Liptovskom Mikuláši je najdôležitejšie uplatnenie.

Podľa analytika však tieto štipendiá zaujmú skôr tých študentov, ktorí by si odbory vybrali tak či tak.

„Čo taktiež nevie garantovať, že tí študenti keď doštudujú, aj ostanú na Slovensku a či budú aj pracovať v tých odboroch, ktoré budú potrebné,“ upozorňuje analytik Róbert Chovanculiak.

Podmienkou štipendia nie je to, aby absolventi po doštudovaní aj zostali pracovať v nedostatkovom odbore.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.