Detí je veľa, miest v školách málo. Mnohé obce čakajú na pomoc ministerstva

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V apríli budú rodičia zapisovať deti do prvého ročníka a miesto vo vybranej škole nemusia mať isté. Niektoré okresy bojujú s preplnenými základnými školami a chýbajú im voľné triedy. O dotáciu z Plánu obnovy však mestá a obce už požiadať nemôžu. Peniaze sa rozchytali a ministerstvo školstva výzvu uzavrelo.

V Lábe prichádzajú do školy silné ročníky. Budova sa však nafúknuť nedá.

Dva roky musia ešte vydržať, kým postavia šesť tried. Obec stihla požiadala o dotáciu z Plánu obnovy.

V Hamuliakove sa učia na štyroch rôznych miestach a dve triedy budúcich prvákov pošlú do vedľajšej obce. V bratislavskom satelite chystajú na novú školu verejné obstarávanie a do výzvy sa už nezapoja. Peniaze sa minuli.

V balíku bolo 35 miliónov. Podmienky však splnili projekty za 40. Rezort školstva nám napísal, že zámerom je sumu navýšiť. Nové žiadosti už však posudzovať nebude.

Ministerstvo školstva pripravilo aktualizáciu výzvy, ktorou sa navyšuje alokácia na budovanie kapacít základných škôl tak, aby pokryla všetky podané žiadosti.

Prečítajte si tiež:

Nové triedy potrebujú napríklad v okresoch Bratislava či Senec. Do roku 2030 v lokalite pri jazerách pribudne podľa prognózy 3500 žiakov, voľných miest majú 600. V bratislavskom Ružinove novú budovu stihli - využili plán obnovy aj eurofondy.

Vďaka novému pavilónu škola uhasila jeden problém. Pribudlo sedem kmeňových tried a 170 miest pre žiakov. Riaditeľka hovorí, že stále musí strážiť každý štvorcový meter.

Mestá a obce potrebujú viac peňazí na základné školy – minister Tomáš Drucker má už požiadavku na stole. V hre by mohol byť plán obnovy alebo eurofondy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.