Časť prokurátorov zo zrušenej ÚŠP smeruje na referát väzenstva. Pracovali na citlivých politických a korupčných kauzách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sťažností väzňov na podmienky za mrežami rastú. Aj preto generálna prokuratúra posilnila referát väzenstva. Práve tam smeruje časť prokurátorov zo zrušenej špeciálnej prokuratúry.

Je však otázne, prečo tam presunuli práve ľudí, ktorí pracovali na citlivých politických a korupčných kauzách.

Dozorovali významné kauzy

Ladislav Masár, Ondrej Repa a Michal Šúrek, to je trojica prokurátorov zo zrušeného špeciálu, ktorí nastúpia na nový referát väzenstva na generálnej prokuratúre.

Prokurátori dozorovali významné kauzy ako Očistec, Mýtnik či prípad Dušana Kováčika. Často ich kritizoval Robert Fico.

„Nebolo to moje rozhodnutie, nejako sa však zariadim,“ povedal Ondrej Repa.

Michal Šúrek si zase nie je istý, čo bude náplňou jeho práce. „Možno budem rozhodovať o prídeloch keksíkov, citrónov k čaju,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Podnety od väznených 

Referát väzenstva rieši sťažnosti obvinených a odsúdených na podmienky vo väznici alebo vo väzbe. Sú na ňom po novom zaradení štyria prokurátori, doteraz túto agendu riešil iba jeden. A podľa generálnej prokuratúry mal toho vyše hlavy.

„Túto agendu sme museli posilniť, keďže evidujeme prudko zvyšujúci sa počet podnetov od väznených osôb,“ povedala Zuzana Drobová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR. 

Ombudsman Róbert Dobrovodský potvrdzuje rastúci trend. „Som rád, že generálna prokuratúra priloží ruku k tomu ľudsko-právnemu dielu,“ dodal.

Podľa údajov zo zboru väzenskej a justičnej stráže, ktoré sme si vyžiadali, je za ostatných päť rokov počet sťažností väzňov viac-menej na rovnakej úrovni, no zrejme stále viac z nich končí u prokurátora na stole. Väzni sa najviac sťažujú na postup a konanie bacharov. Ale aj na podmienky za mrežami.

Ombudsman hovorí, že ich trápi aj prístup k zdravotnej starostlivosti, blízkosť k rodine, ceny v bufetoch či odmena za prácu.

Prečítajte si tiež:

Dostávajú odškodné

Generálna prokuratúra tvrdí, že dozor nad väzenstvom museli posilniť aj preto, že štát v tejto oblasti prichádza o peniaze. Mnoho väzňov totiž so svojimi sťažnosťami uspeje na súdoch a dostanú mastné odškodné.

„V roku 2023 Ústavný súd konštatoval porušenie uvedeného práva v devätnástich nálezoch a sťažovateľom v štyroch nálezoch priznal finančné zadosťučinenie vo výške 3 100 eur,“ povedala Martina Ferencová, hovorkyňa Ústavného súdu SR. 

Odsúdený mafián Ján Tatič sa sťažoval, že porady s advokátmi sú monitorované kamerami a uspel. Rovnako aj ďalší väzeň, ktorý namietal, že návštevy s rodinou musí absolvovať cez plexisklo. Dostal niekoľkotisícové odškodné.

Niektorí odsúdení to ťahajú až na Európsky súd pre ľudské práva. Pred dvoma rokmi sa vrah odsúdený na doživotie sťažoval na to, že mu vzali pornografické obrázky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.