Zlyhaniu srdca sa dá predísť. Lekárka vysvetľuje, ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tichý zabijak. Neliečený vysoký krvný tlak môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu alebo infarkt. To sa však dá zvrátiť prevenciou, o ktorej nám porozprávala kardiologička a prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová.

Prečítajte si tiež:

Väčšina o ňom netuší

Na vysoký krvný tlak sa podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií lieči viac ako 200-tisíc Slovákov. Vachulová upozorňuje, že je však oveľa viac ľudí, ktorí ním trpia, ale netušia o tom.

Neliečený vysoký krvný tlak môže spôsobiť vážne komplikácie, dokonca aj smrť. Okrem spomínanej cievnej príhody a infarktu si pacienti môžu privodiť arytmie, zlyhanie obličiek či oslepnutie. „Dôsledky sú alarmujúce,“ tvrdí lekárka.

Prečítajte si tiež:

Zlú prognózu môžeme zvrátiť

Faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú krvný tlak, sú napríklad rodinné predispozície, nadváha, stres či vysoký cholesterol.

Zlú prognózu však podľa kardiologičky môžeme sami zvrátiť. Výrazne pomáha zmena životného štýlu, čiže kvalitnejšia strava, viac pohybu a kvalitného spánku.

Vachulová dodáva, že dôležitá je aj socializácia. „Sociálna izolácia je závažným faktorom kardiovaskulárnych ochorení a vysokého krvného tlaku,“ hovorí.

Na Slovensku sa ročne narodí priemerne 400 detí s vrodenou chybou srdca. Pre neskorú diagnostiku sa 200 z nich ocitne v ohrození života. Srdcové vady sa však dajú diagnostikovať už v tehotenstve. Viac sa dozviete v archívnom Teleráne:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.