Cirkev na Slovensku prelomila mlčanie. Prvýkrát sa vyjadrila k sexuálnemu zneužívaniu vo vlastných radoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predstavitelia slovenskej katolíckej cirkvi po prvý raz v histórii vydali správu o sexuálnom zneužívaní vo vlastných radoch.

Hovoria v nej o 39 potvrdených prípadoch za posledných 34 rokov. Predseda Konferencie biskupov Slovenska však dodáva, že obetí môže byť oveľa viac. Vyzýva ich, aby sa prihlásili nielen cirkevným autoritám, ale aj na polícii.

V posledných rokoch sa na nás pravidelne obracajú obete, ktoré hovoria aj o snahe cirkvi tieto kauzy ututlať.

S prípadmi pravidelne konfrontujeme cirkev, aj teraz sme sa chceli stretnúť, no rozhovor pred kamerou odmietli. Poslali nám správu a nakrútené video.

„Rozhodli sme sa, že verejnosti historicky prvý raz predložíme hodnotiacu správu komisie Konferencie biskupov Slovenska pre ochranu maloletých v cirkvi,“ hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.

Prečítajte si tiež:

Najčastejším bol kňaz

Tá prináša tiež štatistiku prípadov sexuálneho zneužívania klerikmi, zasvätenými osobami a laikmi, zastávajúcimi v cirkvi nejaký úrad alebo službu, za obdobie od roku 1990 po súčasnosť.

V správe cirkev uvádza 68 podnetov, z toho 39 potvrdených. Zneužívania sa podľa všetkého najčastejšie dopustil kňaz, a to formou obnažovania, dotykov a ukazovania pornografie.

Cirkev v správe uvádza, že najčastejšie ide o obete zneužívania vo veku od 14 do 18 rokov, na druhom mieste sú desať- až štrnásťročné deti.

Chlapcov malo byť 21, dievčat 17. Do sumárnych čísel zahrnuli tie prípady, o ktorých sa cez nahlásenie dozvedeli. „Uvedomujeme si však, že počet obetí je istotne oveľa väčší,“ dodal Bober.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.