Belgický súd odložil rozhodnutie v kauze Chovanec

Slovák Jozef Chovanec zomrel po zásahu belgickej polície na bruselskom letisku.
Slovák Jozef Chovanec zomrel po zásahu belgickej polície na bruselskom letisku. Zdroj: TV Markíza

Belgický vyšetrovací súd v pondelok odložil svoje rozhodnutie, či postúpi prípad obvinených v prípade úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku trestnému súdu, na 3. júna. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na agentúru Belga.

O pondelkovom odklade rozhodnutia informoval advokát policajtky, ktorá je podozrivá z hajlovania počas zákroku voči Chovancovi.

Belgická prokuratúra v januári rozhodla o zrušení obvinení proti celkovo 31 osobám. Príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť slovenského podnikateľa podľa prokuratúry nenesú zodpovednosť.

Prečítajte si tiež:

Slovenská republika, ktorá v konaní vystupuje ako tzv. civilná strana, však požiadala o postúpenie veci trestnému súdu. Rozhodnúť o tom mala v pondelok Poradná rada, ktorá v Belgicku funguje ako vyšetrovací súd, teda predstupeň trestného súdu.

Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 27. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko, podľa svedkov sa správal agresívne k posádke a voči privolaným policajtom.

V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých je vidieť, ako búcha hlavou o dvere a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu.

Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo spravodlivosti zváži ďalšie kroky 

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR zváži ďalšie kroky v súvislosti s úmrtím Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku. Rezort avizoval, že belgický súd by mal v prípade rozhodovať opäť 3. júna. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MS SR Lucia Hurajtová.

"Vzhľadom na novú situáciu – rozhodnutie belgického súdu v súvislosti s vyšetrovaním smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktoré je aktuálne presunuté na 3. júna 2024 –, je potrebné zvážiť ďalšie kroky. Stanovisko k uvedenému novému faktu a ďalšiemu postupu v konaní zverejníme po konzultáciách so zainteresovanými subjektmi," povedala Hurajtová.

Smrť Jozefa Chovanca bola predmetom diskusie v Európskom parlamente. Pozrite si archívny príspevok v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.