Zmeny v limitoch pre pacientov, ktorí trpia inkontinenciou: Jedna skupina bude mať nárok na menej plienok

Zmeny v limitoch pre pacientov, ktorí trpia inkontinenciou: Jedna skupina bude mať nárok na menej plienok
Ilustračná snímka - lekáreň Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Slovenská lekárnická komora (SLeK) upozorňuje pacientov na zmeny finančných limitov pri výdaji inkontinenčných zdravotníckych pomôcok, ktoré vstúpia do platnosti od apríla. Podotkla, že prinesú zníženie množstva pomôcok u pacientov s druhým stupňom inkontinencie na približne tretinu doterajšieho množstva a zvýšenie množstva pomôcok o asi 15 percent u pacientov s tretím stupňom inkontinencie.  

„Dňa 1. apríla vstúpia do platnosti rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré budú mať zásadný vplyv na výdaj zdravotníckych pomôcok skupiny B1-B5, teda pomôcok určených pre pacientov s inkontinenciou,“ upozornila SLeK.

Komora priblížila, že aktuálny finančný nárok pri druhom stupni inkontinencie sa zníži zo 14,77 na päť eur a pri treťom stupni sa zvýši z 51,94 na 59,73 eura.

Prečítajte si tiež:

„Zároveň sa rozdelí skupina vkladacích plienok na dve - pre druhý (nad 120 mililitrov), resp. tretí stupeň inkontinencie (nad 800 mililitrov) a pomôcky zaradené v skupine 'fixačné nohavičky', doposiaľ dostupné pre oba stupne, budú dostupné len pre tretí stupeň,“ dodala. Pacienti s trvalou inkontinenciou tretieho stupňa zároveň nebudú musieť absolvovať následné kontroly u indikujúceho lekára a pomôcky im bude môcť predpísať aj ošetrujúci všeobecný lekár.

SLeK zároveň apeluje na pacientov, ktorých sa zmeny dotknú negatívne, aby boli pripravení na novú situáciu a s lekármi, farmaceutmi a farmaceutickými laborantmi komunikovali konštruktívne.

„Keďže ide o systémovú zmenu regulátora, nie je možné, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti postupovali iným spôsobom,“ poznamenala komora. Dodala, že v prípade potreby vyššieho množstva pomôcok je možný ich výdaj aj bez lekárskeho poukazu pri plnej úhrade pacientom.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 27. 2. 2024. Hrozia vyššie poplatky u lekárov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.