Po chladnom víkende príde teplotný šok. Veľká noc prinesie počasie ako v lete (+ predpoveď)

Po chladnom víkende príde teplotný šok. Veľká noc prinesie počasie ako v lete (+ predpoveď)
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/structuresxx

Počasie v ostatných dňoch dáva poriadne zabrať. Začiatok jari sa totiž nesie v častom striedaní vyšších a nižších teplôt. Odborník upozorňuje, že tento trend sa nezastaví. Pred nami je totiž teplejšia perióda, ktorá môže vyvrcholiť priam letnými hodnotami.

Ako na hojdačke. Tak by sa v stručnosti dalo opísať počasie v posledných dňoch na našom území. Pomerne príjemné jarné dni prakticky počas niekoľkých hodín vystriedali teploty, ktoré sú skôr typické pre miernu zimu. Inak tomu nebolo ani v predošlom týždni, keď sa na území Slovenska vystriedali odlišné vzduchové hmoty.

Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško potvrdil, že tento jav zaznamenali aj na výsledkoch meteorologických meraní. 

V Moravskom Svätom Jáne na Záhorí bola v sobotu (23. 3.) denná teplota 22,1 stupňa Celzia, zatiaľ čo o deň neskôr to bolo len 10,2 stupňa Celzia,“ ozrejmil na úvod pre TVNOVINY.sk.

Hoci je v našich zemepisných šírkach striedanie vyšších a nižších teplôt počas jari typické, Faško jedným dychom dodáva, že tento rok sú výkyvy markantnejšie, pretože v teplejšej fáze sú denné teploty vyššie ako zvyčajne.

Po citeľne chladnejšom víkende a aj začiatku nového pracovného týždňa príde k opätovnému stúpaniu teplôt, čo vyvrcholí počas veľkonočných sviatkov. Ba čo viac, teploty budú, vzhľadom na marec, nadnormálne.

„Budú to hodnoty typické pre koniec apríla či začiatok mája, takže ide preto o takmer až dvojmesačný posun,“ doplnil odborník.

Prečítajte si tiež:

Možné prepisovanie rekordov

Podľa súčasných predpovedí budú od soboty (30. 3.) do Veľkonočného pondelka (1. 4.) denné maximá na hranici 24 stupňov Celzia, a tak je v hre aj prepisovanie rekordov.

Pôjde o striedanie slnečných aj oblačných období, no v oboch prípadoch s pomerne silným vetrom, ktorý sčasti môže brzdiť vzostup teplôt. Napriek tomu sa však niekde môžu dostať až k letným hodnotám, teda nad 25 stupňov," priblížil Faško.

Na druhej strane, z pohľadu prepisovania rekordov môže byť vietor nápomocný.

„Výrazne môže vplývať na nočné teploty. V najteplejších a najveternejších oblastiach Slovenska preto nemusí klesnúť teplota vzduchu pod + 10 stupňov Celzia. To je veľmi zvláštne,“ neskrýva rozčarovanie klimatológ.

Pomerne vysoké nočné hodnoty majú príčinu aj v predošlom ročnom období.

V marci by mal byť zemský povrch ešte dosť vychladnutý zo zimy. To by malo byť zárukou toho, že po západe Slnka by teploty mali klesať. Lenže na západnom a juhozápadnom Slovensku nebol v prvých dvoch mesiacoch tohto roka žiadny sneh, a tak sa povrch už aj stihol dostatočne ohriať. V kombinácii so silnejším vetrom a teplou vzduchovou hmotou preto nebudú teploty klesať tak, ako by v tomto období mali,“ vysvetlil klimatológ.

Nadnormálne teplé počasie však viedlo aj k ďalšiemu paradoxu.

Nie je úplne bežné, aby sa v marci začali pri výmene vzduchových hmôt vyskytovať búrky. Tento rok sme to zažili viackrát a už veľmi skoro. Dá sa očakávať, že tomu tak bude aj v najbližších týždňoch,“ uzavrel Faško.

Predpoveď počasia na najbližšie dni potvrdzuje slová Pavla Faška:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.