Hrozia nám vyššie poplatky v ambulanciách. Ministerka je pripravená rokovať, má na to len dva dni

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už o týždeň môže byť návšteva lekára výrazne drahšia. Nové vyššie poplatky chcú ambulancie zaviesť od apríla. Ministerstvo zdravotníctva im síce prisľúbilo viac peňazí, no pod podmienkou, že si ich najskôr ušetria. Podľa lekárov to nie je reálne – hrozí podľa nich, že pacienti budú chodiť rovno do nemocníc.

Ambulancie už niekoľko týždňov žiadali ministerstvo zdravotníctva o viac peňazí zo štátneho rozpočtu. Nakoniec sa to stalo, ale lekárom to nestačí.

„My vítame a tešíme sa, že sa podarilo vykonať navýšenie o 188 miliónov eur, ale obávame sa, že to nebude stačiť,“ skonštatoval prezident lekárskej komory Jaroslav Šimo.

Lekári sú sklamaní aj z ďalšej veci. Tieto peniaze treba totiž najskôr niekde ušetriť.

Prečítajte si tiež:

Zlý a ešte horší scenár

Keďže z týchto peňazí ambulancie neuživia, zaplatiť to budú musieť pacienti.

„My sme všetkých našich členov informovali, akým spôsobom majú vypočítať a každý poskytovateľ má zoznam s cenou uverejnený na svojej nástenke pred ambulanciou,“ hovorí riaditeľ Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth.

Lekári tvrdia, že poplatky v ambulanciách môžu pacientov presmerovať priamo do nemocníc, ktoré to nemusia zvládnuť.

V hre je však ešte horší scenár, a to, že ambulancie nepodpíšu nové zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Pacient by si tak musel zaplatiť celé vyšetrenie – a nielen to.

„Aj všetky lieky, zdravotné pomôcky, laboratórne vyšetrenia, CT-čká, MR-ká, ktoré takýto lekár naordinuje,“ varuje poslanec za SaS a lekár Tomáš Szalay.

Na rokovania im tak zostávajú len dva pracovné dni. Niektoré stretnutia už boli úspešné.

„Aktuálne máme s nimi platné zmluvy minimálne do 30. apríla, s niektorými aj na dlhšie obdobie,“ dodala hovorkyňa Unionu Kristína Balúchová.

Prečítajte si tiež:

Ministerka chce diskutovať

Na tri mesiace podpísala zmluvy aj VŠZP. „My veríme, že sa nám podarí dospieť k dohode bez toho, aby bola nejakým spôsobom obmedzovaná zdravotná starostlivosť,“ uviedol hovorca Dôvery Matej Štepianský.

Poisťovne priznali, že veľa ovplyvniť nedokážu, pretože objem peňazí určilo ministerstvo zdravotníctva. Jeho šéfka si uvedomuje, že stačiť nebudú.

„Ale nie sú konečné a ja som ako ministerka zdravotníctva pripravená viesť so všetkými zainteresovanými stranami otvorený dialóg a hľadať najlepšie riešenia pre ľudí a ochranu ich zdravia,“ vyhlásila ministerka Zuzana Dolinková.

Koľko kde budeme po novom platiť, ukáže až budúci týždeň.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.