Štipendiá za štúdium nedostatkových odborov. Štát ponúka budúcim vysokoškolákom až 16 500 eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bude v školách vďaka štipendiám viac nových učiteľov? Štát ponúka budúcim vysokoškolákom 16 500 eur, ak sa rozhodnú študovať predmety, ktoré nemá v školách kto učiť. Ide napríklad o fyziku, angličtinu či matematiku. Je tu však problém - absolventov nič nezaväzuje, aby sa v školách aj reálne zamestnali.

Matej je budúci učiteľ, študuje angličtinu a históriu. Druhý rok dostáva štipendium 300 eur mesačne za to, že zostal študovať na Slovensku. „Prakticky mi to vynahrádza plnú brigádu,“ hovorí o príspevku. 

Štát teraz štipendiá rozšíril o ďalšie. Má prilákať ľudí na odbory, o ktoré je malý záujem. Sú medzi nimi aj učitelia.

Matematika, fyzika, geografia, prvý stupeň, anglický jazyk. Mnohé z predmetov sa dostali na zoznam nedostatkových odborov. Profesora pedagogiky však prekvapilo, že štát chce peniazmi lákať aj budúce učiteľky v škôlke či vychovávateľky. Tých má byť dostatok. 

Prečítajte si tiež:

Štipendium pre 400 študentov

Kto si vyberie štúdium zo zoznamu, môže požiadať o štipendium, 400 študentov získa 16 500 eur. Peniaze dostanú po každom ročníku. Má to byť poistka, že doštudujú. „Zvyšujeme šancu, že nám tí ľudia zostanú,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker. 

Štipendium zrejme priláka študentov na ťažšie predmety, no otázne je, či sa aj dostanú do škôl. Nemusia sa zaviazať, že budú pracovať ako učitelia

„Naším cieľom je ich motivovať pozitívne,“ dodal minister. 

Prečítajte si tiež:

Desiatky odborov 

Štipendium z plánu obnovy sa nebude vyplácať len budúcim učiteľom. V zozname sú desiatky rôznych odborov a profesií. Majú však jedno spoločné – chýbajú na trhu práce.

Zoznam nevznikal na zelenej lúke, ale v spolupráci s vysokými školami aj zamestnávateľmi. 

Veľkou skupinou sú strojárske a technické odbory – informatika, strojárstvo, elektrotechnika. Okrem iného je Slovensko krajinou automobiliek a firmy potrebujú nových zamestnancov.

Štipendium sa dá získať aj za štúdium odboru chemické a jadrové inžinierstvo, fyzika či matematika - a nie sú to len učiteľské smery. Sú to ťažké odbory, ktoré maturantov nelákajú. Ak ich aj začnú študovať, musia sa veľa doučiť.

Na zozname sú farmácia, pôrodná asistentka, či zubné lekárstvo.

Pripomíname, že štipendium na nedostatkové odbory dostane celkovo 400 študentov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.