Pád mosta v Baltimore šokoval celý svet. Zisťovali sme, ako sú na tom naše konštrukcie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ako sa to vôbec mohlo stať? Pád mosta v Baltimore vyplavil na povrch viacero otáznikov. Niektorí odborníci nechápu, ako sa mohol taký masívny most zrútiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Pozreli sme sa aj na to, ako sú na tom mostné konštrukcie u nás.

Ročne po ňom prechádzalo vyše 11 miliónov áut. A rušno bolo aj pod mostom, popod ktorý plávali každý deň stovky lodí. Baltimore je totiž deviatym najväčším prístavom v USA.

Poďme sa pozrieť, ako presne došlo k nočnému nešťastiu. Zo spomínaného prístavu vyplávala v noci kontajnerová loď Dali.

Prečítajte si tiež:

Piliere by mali náraz zvládnuť

Približne tristometrový kolos mal asi 15-kilometrovú rýchlosť. Po pár minútach plavby však prišli komplikácie, loď sa z nezistených príčin stala neovládateľnou a narazila do jedného z hlavných pilierov.

„Je extrémne nezvyčajné, aby sa most zrútil po náraze lode. Piliere sú navrhované tak, aby určitý náraz zvládli, aby odolali lodiam, ktoré sa v danej oblasti plavia. Toto je prvý takýto pád mosta za 40 či 50 rokov. Mňa to veľmi prekvapilo,“ hovorí odborník na vodné stavby David Knight.

Odborník Jaroslav Odrobiňák prekvapený nie je. Nákladná loď totiž trafila jedno z najcitlivejších miest konštrukcie, a to priamo hlavný železobetónový pilier.

Ďalším nešťastím bolo, že plavidlo minulo tieto bariéry, ktoré chránia piliere mosta. 

Most v Baltimore mal zhruba dva a pol kilometra. Statik Jozef Recký hovorí, že nad našimi riekami by sme podobne dlhý most hľadali márne. 

Napríklad u nás na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú dva typy mostov. Starý most má ešte tradičné piliere, no a potom je tu napríklad Most SNP, kde piliere nahradili laná, ktoré držia oceľovú konštrukciu.

A to je aj hlavná výhoda tohto mosta, ktorý tak nemá žiadne podpery.

Prečítajte si tiež:

Bratislavské mosty sú bezpečné

Pre lode je tak pochopiteľne nebezpečnejší starý most, s mohutnými piliermi. Tie majú za sebou viacero nehôd. Pred vyše dvadsiatimi rokmi do jedného z nich narazil remorkér.

Ani ďalšie nehody však most nepoškodili. Do pilierov totiž zakaždým narazili lode, ktoré boli niekoľkonásobne menšie ako nákladný kolos v Baltimore. 

Podľa Reckého sú bratislavské mosty úplne bezpečné.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.