Prvé dôsledky zrušenia ÚŠP. Proces s bývalou štátnou tajomníčkou Jankovskou museli odročiť pre zmenu prokurátora

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvé dosahy na kauzy po zrušení špeciálnej prokuratúry. Proces s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou a ďalšími museli odročiť pre zmenu prokurátora. Maroš Žilinka pritom mesiace garantoval ponechanie prípadov pôvodným prokurátorom.

Proces v kauze Fatima na žilinskom súde zrušili, prípad si totiž musí naštudovať nový prokurátor. Výsluch mal naplánovaný aj pôvodný majiteľ tohto baru Ondrej Janíček. Prípad sa týka vydierania svedka Michala Vidu, ktorého mala ovplyvňovať na zmenu výpovede bývalá štátna tajomníčka a ďalší.

„Krajská prokuratúra v Žiline bola Generálnou prokuratúrou SR poverená zastupovať obžalobu v tejto veci po zániku Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR. Vec bola prevzatá dňa 20. 3. 2024. O zrušenie termínu požiadal prokurátor krajskej prokuratúry v Žiline z dôvodu naštudovania spisového materiálu,“ povedal Martin Kokles z Krajskej prokuratúry v Žiline. 

„Je mi to ľúto, bolo prisľúbené, že všetky prípady zostanú prokurátorom, ja to považujem za zavádzajúce a klamlivé. Mal to Ondrej Repa, ktorý to mal naštudované,“ uviedol svedok Ondrej Janíček. 

Prečítajte si tiež:

Odročenie o mesiac

Ďalší termín pojednávania je až o mesiac. Podľa našich informácií sa presun prípadov na iné prokuratúry týka zhruba dvoch desiatok káuz. Niektorí prokurátori sa vraj o presune ich spisov dozvedeli až pri zániku úradu.

Maroš Žilinka pritom už vlani deklaroval, že spisy pôvodným prokurátorom zo zaniknutej zložky prokuratúry ponechá. Aj v utorok (26. 3.) zopakovali svoje predchádzajúce vyjadrenie.

„Na zabezpečenie plnenia úloh prokuratúry využije Generálny prokurátor SR zákonné oprávnenie, na základe ktorého určí, že vo veciach, v ktorých k dňu zrušenia ÚŠP konal ŠTS, až do právoplatného skončenia konania, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody, budú zásadne konať súčasní prokurátori ÚŠP, a to bez ohľadu na orgán prokuratúry alebo organizačnú zložku Generálnej prokuratúry SR, na ktorej budú pôsobiť, a to pri zachovaní zastupiteľnosti prokurátorov,“ uviedla Zuzana Drobová, hovorkyňa GP SR. 

Zo stanoviska teda vyplýva, že im nenechá všetky prípady, ale len tie, ktoré prokurátori pojednávajú na Špecializovanom trestnom súde. Generálna prokuratúra chce bližšie informovať o týchto zmenách už vraj čoskoro.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.