Zastrelený medveď z Liptovského Mikuláša. Až keď ho zabili, zistili, že sa mýlili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Problémový medveď, ktorý behal po uliciach Liptovského Mikuláša, vystrašil obyvateľov. Kým opustil mesto, viacerých zranil. V Liptovskom Mikuláši vyhlásili mimoriadnu situáciu, hľadal ho zásahový tím.

Medveď, ktorý v Liptovskom Mikuláši zranil päť ľudí, už nežije. Podľa informácií Štátnej ochrany prírody zásahový tím pre medveďa hnedého identifikoval problémového jedinca pomocou špeciálneho dronu a v utorok (26. 3.) večer ho medzi liptovskomikulášskou mestskou časťou Iľanovo a Závažnou Porubou zastrelili. Hľadali ho desať dní po tom, ako v meste spôsobil rozruch.

Namiesto medveďa medvedica

Ukázalo sa však, že to nebol medveď, ale asi trojročná medvedica s váhou takmer 70 kilogramov.

Medvedicu identifikovali na základe informácií špecializovaného softvéru, ktorý využívali hliadkujúce drony, vybavené najnovšou technológiou, profesionálnou termovíziou a nočným videním.

Prečítajte si tiež:

„Úlohou dronov bol zber dát, získanie a vyhotovenie dostatočne kvalitnej fotografickej a video dokumentácie. Špeciálny softvér porovnával fotodokumentáciu útočiacej medvedice z Liptovského Mikuláša so snímkami, zhotovenými počas viacerých sledovaní. Drony vyhodnocujú fyziologické parametre sledovaného živočícha, čo umožnilo zásahovému tímu presnú identifikáciu a úspešnú elimináciu problémovej medvedice,“ uviedol odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody s tým, že túto technológiu identifikácie využil zásahový tím po prvýkrát.

​V Liptovskom Mikuláši zrušili mimoriadnu situáciu

Mesto Liptovský Mikuláš už odvolalo mimoriadnu situáciu, no v celom okrese ešte trvá.

„Ešte dnes bude hliadka pokračovať, ale nejaká špeciálna aktivita voči teritóriu mesta Liptovský Mikuláš, tak to nepredpokladám. My sme dali nakoniec žiadosť ešte osobitne spoločne s poľovným združením na ministerstvo životného prostredia. Dlhodobo evidujeme informácie od našich obyvateľov, že v rôznych okrajových častiach mesta videli medveďa, hovoria nám to aj poľovníci,“ uviedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Zásahový tím tvrdí, že život a pohyb v meste, ako aj jeho okolí je bezpečný.

Prečítajte si tiež:

„Zásahový tím je však pripravený v prípade potreby okamžite zasiahnuť a funguje v pohotovostnom režime na celom území Slovenska. ŠOP SR zároveň vyzýva obyvateľov, aby v prípade spozorovania medveďa v intraviláne alebo jeho bezprostrednej blízkosti oznámili túto skutočnosť na existujúce čísla tiesňového volania 112, prípadne 158 a 155," dodal odbor komunikácie a propagácie.

Panika v Liptovskom Mikuláši​

Medveď behal po uliciach Liptovského Mikuláša 17. marca na pravé poludnie. Obyvatelia pred ním v panike utekali. Kým opustil mesto, viacerých zranil. Do mesta sa najpravdepodobnejšie dostal od severu, z kopcov pod Západnými Tatrami.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 17. 3. 2024. Kamera zachytila útok medveďa:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.