Prvá až siedma detská choroba: Každý rok sa šíri iná, pozrite sa, aké sú ich príznaky

Deti v škôlke.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR – František Iván.

Prvá až siedma choroba sú laické názvy pre ochorenia, ktoré sa bežne šíria v detských kolektívoch. Proti niektorým funguje očkovanie, niektorými si prejdú deti aj bez povšimnutia rodičov.

V detských kolektívoch sa vo veľkom šíria infekčné choroby. Každú sezónu dominuje iná, tento rok je to najmä tzv. piata choroba. 

Ako priblížila pediatrička Tatiana Speváková, detských infekčných chorôb je také veľké množstvo, že niektoré ani nemajú svoj názov. 

V minulosti dostali niektoré choroby názvy len podľa čísla a dodnes sa laicky používajú názvy prvá až siedma detská choroba. Pozrite sa, o aké ochorenia ide, aké majú príznaky a či sa proti nim dá očkovať. 

Prvá choroba - osýpky

Ochorenie je sprevádzané teplotou a typickými vyrážkami. V minulosti bolo mimoriadne nebezpečné. Dnes naň existuje účinné očkovanie. V posledných rokoch však zaočkovanosť proti osýpkam klesá a opäť sa zriedkavo objavuje. 

Speváková hovorí, že kým bola miera zaočkovanosti dostatočná, lekári nemali dôvod na osýpky myslieť. V posledných rokoch však spozorneli. Deti, ktoré nie sú zaočkované, precíznejšie sledujú, aby v prípade osýpok ochorenie včas zachytili a zabránili šíreniu. 

Ako pripomína úrad verejného zdravotníctva, osýpky sú nebezpečné, lebo môžu spôsobiť komplikácie ako zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.

Za rok 2023 bolo potvrdených šesť prípadov osýpok. V roku 2019 bolo hlásených 318 prípadov osýpok na východe Slovenska.

Prečítajte si tiež:

Druhá choroba - šarlach

Toto ochorenie nie je nebezpečné a deti sa s ním stretávajú bežne. Lieči sa antibiotikami. Tiež je sprevádzaný vyrážkami a bolesťou hrdla. 

Tretia choroba - rubeola

Aj proti tomuto ochoreniu sa deti očkujú. Príznaky sú podobné ako u osýpok, ale je to menej závažné ochorenie.

Štvrtá choroba - nepravý šarlach

Dnes sa už nepovažuje za samostatné ochorenie.

Piata choroba - infekčný erytém

Piatu chorobu prekonávajú deti v školskom a predškolskom veku. Má na tvári výsyp, ktorý je veľmi špecifický. Vyzerá to ako červený fľak alebo odtlačok na tvári.

Pred výsypom sa objaví aj mierna teplota, ktorú si však rodičia ani nemusia všimnúť. „Vidíme často, že keď sa deťom vyhodí táto vyrážka, tak ich hneď zo škôlky posielajú domov, aby zamedzili šíreniu ochorenia, lenže keď už má dieťa výsyp, tak je neinfekčné,“ vysvetľuje Speváková.

Infekčné je pred výsypom, čo však rodič nemôže vedieť. Zamedziť šíreniu sa teda prakticky ani nedá. Podľa pediatričky to však neprekáža, pretože ochorenie má mierny priebeh. Kolektív by sa preto nemal rozpúšťať.

Pozor by si mali dať tehotné ženy, pre ktoré to môže byť nebezpečné ochorenie. Speváková preto radí, že tehotné učiteľky, ktorým sa v triede šíri piata choroba, by sa mali na pár dní vyučovaniu radšej vyhnúť.

Prečítajte si tiež:

Šiesta choroba - trojdňová horúčka (exantém subitum)

Túto chorobu si podľa pediatričky rodičia všimnú hneď. Prvé tri dni má dieťa vysokú horúčku až do 40 °C. Potom príde vyhádzanie, a to nielen na tvári, ale na celom tele. 

Siedma choroba - nohy-ruky-ústa

Aj toto ochorenie je sprevádzané teplotou. Nepríjemnosťou môžu byť vredy v ústach a výsev na rukách, nohách a v okolí úst. Deti to bolí a odmietajú preto jesť.

Speváková dodáva, že všetky choroby okrem druhej sa liečia symptomaticky, teda zmierňujú sa príznaky. Dôležitý je dostatočný pitný režim, vitamíny a oddych v domácom prostredí.

Upokojuje, že až na osýpky, všetko sú to choroby s miernym priebehom a detskými kolektívmi bežne prechádzajú a samy aj vymiznú.

Posledné roky klesá zaočkovanosť detí proti detským chorobám. Vplyvy to má na šírenie osýpok, ktoré boli dlhé roky eliminované a na vzostupe je aj čierny kašeľ. V Česku už zaznamenali aj úmrtia.

Vracajú sa choroby z minulosti. Diagnózy, na ktoré sa zabudlo, sú na vzostupe. Odborníci varujú, že ohrození sú najmä deti, starší a oslabení ľudia. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.