Prokurátori sa po zrušení ÚŠP pasujú s prvými povinnosťami. Lipšic musel hľadať svoj spis v pivnici

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Maroš Žilinka prvýkrát prehovoril o zrušení špeciálnej prokuratúry. Jeho podriadení zo zaniknutého úradu sa medzitým pasujú s prvými povinnosťami na nových pozíciách. Niektorí z nich nám povedali, že od sťahovania stále nemajú spisy, no a Daniel Lipšic ten svoj dokonca hľadal sám v pivnici, lebo ho potreboval na stredajšie (27. 3.) pojednávanie.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka prvý raz vysvetľoval aj to, podľa čoho rozdelil 28 prokurátorov na iné miesta.

Väčšina prokurátorov zo zaniknutého úradu sa presťahovala do centra Bratislavy na Špitálsku ulicu. Sídli tu napríklad prieskumné oddelenie, ale takisto aj referát väzenstva. 

„Musím povedať, že som si trošku pohoršil, pokiaľ ide o priestory. V utorok mi boli pridelené aj prvé spisy, v rámci ktorých boli uplatnené nejaké sťažnosti od odsúdených. Tie som podstúpil na príslušné prokuratúry, tak mohol som zúročiť svoje skúsenosti z ekonomickej prokuratúry,“ hovorí prokurátor Generálnej prokuratúry SR Ondrej Repa.

Ján Šanta priznal, že robí výsostne odbornú prácu. „Teda prieskum spisov, tam, kde je právoplatne ukončená vec. Viacmenej sa venujem starej agende a pripravujem ďalšie obžaloby.“

Prečítajte si tiež:

Hľadal v pivnici

Bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je na odbore legislatívy.

„Práca legislatívca je veľmi špecifická, nikdy som nerobil legislatívnu prácu. Ako keby ste z kardiochirurga urobili internistu, tak v nejakom momente sa naučí aj internú medicínu. Ale je to podľa mňa veľká škoda pre krajinu, že moji kolegovia, ktorí boli špičkoví prokurátori a odpojednávali najťažšie kauzy, robia teraz činnosť, ktorá s trestným právom nemá takmer nič spoločné,“ hovorí otvorene.

Za pár dní museli popresúvať z Pezinka stovky spisov. Niektorí prokurátori nemajú tie svoje doteraz.

„Po opakovaných urgenciách na rôznych útvaroch GP som mohol ísť do pivnice. V stovkách zväzkov spisov v mojich veciach som si prácne našiel spis, ktorý som v stredu pojednával. Takto by nemala fungovať profesionálna inštitúcia,“ dodal Lipšic.

Na prokurátorov z bývalej špeciálnej prokuratúry už mesiace útočia vládni politici. Padajú slová ako zlodeji či podvodníci.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.