Možno vás prekvapí, v ktorej vekovej kategórii zomrelo minulý rok najviac Slovákov

Muž ležiaci v nemocnici.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Halfpoint

Na Slovensku vlani zomrelo 54.133 ľudí. Úmrtnosť medziročne klesla o 9,1 percenta. Hodnoty sa priblížili číslam z obdobia pred pandémiou ochorenia COVID-19.

Najčastejšou príčinou smrti boli v minulom roky choroby obehovej sústavy. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

„Nižšiu úmrtnosť v medziročnom porovnaní a zároveň aj nižšiu nadúmrtnosť v porovnaní s predchádzajúcimi troma rokmi okrem ústupu pandémie ovplyvnil aj nižší počet zomretých na dlhodobo najčastejšiu príčinu smrti - choroby obehovej sústavy," priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Najviac úmrtí u osôb nad 65 rokov

Najčastejšou príčinou úmrtí boli v minulom roku choroby obehovej sústavy (24.530 úmrtí). Nasledovali nádory (13.535), choroby dýchacej sústavy (4502), choroby tráviacej sústavy (3026) a vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti (2435). Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo 526 osôb.

„Na celkovom počte zomretých predstavovala infekcia len jeden percentný podiel a zaradila sa tak už medzi príčiny smrti, ktoré dlhodobo len nepatrne ovplyvňujú úmrtnosť na Slovensku," dodal úrad.

Prečítajte si tiež:

Najviac úmrtí zaznamenali u osôb nad 65 rokov (42.125).

„Počet zomretých seniorov sa medziročne znížil o 9,2 percenta, ale stále bol ešte o takmer šesť percent vyšší ako päťročný priemer pred pandémiou. Kým starších seniorov nad 75 rokov zomieralo len o 1,4 percenta viac ako pred pandémiou, v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) bola stále ešte zaznamenaná pomerne vysoká nadúmrtnosť," uzavrel úrad.

Pozrite si aj túto reportáž z Televíznych novín z 26. marca. Hrozia nám vyššie poplatky v ambulanciách. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.