Taraba pochybnosti odmieta. Tvrdí, že usmrtili medveďa, ktorý zranil ľudí v Liptovskom Mikuláši

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) uviedol, že po incidente v Liptovskom Mikuláši je jasné, že v koalícii musia hovoriť aj o ochrane ľudí pred útokmi medveďa.

„Je to šelma, ktorá je schopná zabiť či dramaticky ublížiť. Nehovoriac o škodách na majetku,“ uviedol Pellegrini.

Ocenil vládny návrh ústavného zákona, ktorý sa týka aj odstrelu medveďov v intravilánoch. Incidenty s medveďom sa podľa Pellegriniho opakujú a sú čoraz častejšie.

„Vláda musí reagovať rázne a nenechá sa riadiť ani poúčať nejakými organizáciami, ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

V skrátenom legislatívnom konaní

Na to, aby prešiel ústavný zákon, potrebujú v parlamente aspoň 90 hlasov, a teda aj hlasy opozičných poslancov.

Ústavný zákon chcú schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Predseda parlamentu chcel v tejto súvislosti zvolať aj mimoriadnu schôdzu. Riadna sa začína až 16. apríla.

Nateraz ju však Pellegrini nezvolá, iba zaradí na úplný začiatok tejto ďalšej riadnej schôdze parlamentu.

„Ak dovtedy dôjde k ďalšiemu stretu, aktivuje sa plán B a okamžite zvolám mimoriadnu schôdzu. Aby mohol byť návrh v skrátenom legislatívnom konaní schválený,“ uviedol.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyhlásil, že usmrtená medvedica je ten istý medveď, ktorý ublížil piatim ľuďom v Liptovskom Mikuláši. Pochybnosti v tejto súvislosti vyjadrilo Progresívne Slovensko, keďže hľadali 80 až 100-kilového medveďa, no usmrtili 67-kilovú samicu.

Prečítajte si tiež:

„Právny bordel spôsobil, že dnes nemáme na Slovensku žiadny účinný rámec na odstrel medveďa,“ povedal Taraba. Usmrtiť teraz môžu len takého jedinca, ktorý bezprostredne ohrozuje človeka, teda na niekoho útočí alebo vykazuje známky agresivity.

Podľa návrhu ústavného zákona by mala existovať v obciach bezpečnostná zóna, do ktorej ak sa dostane medveď, bude to titul na jeho odstránenie.

Minister ráta s tým, že zákon podporia aj opoziční poslanci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.