Vegetariánska Veľká noc: Pozrite si, ako šéfkuchár pripravuje odľahčenejšie verzie tradičných jedál

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kto držal 40-dňový predveľkonočný pôst, sa už zrejme nevie dočkať jahňaciny, klobások či údenej šunky. A čo tak vynechať mäso a vyskúšať si vegetariánsku Veľkú noc? Jeden z najmladších šéfkuchárov na Slovensku Matej Bakoš sa inšpiroval predovšetkým zeleninou a bylinkami.

Keď mal Matej 24 rokov, stal sa najmladším šéfkuchárom na Slovensku vôbec. Nielen vďaka skúsenostiam, ale aj kreativite. Dnes sú najmladší už iní, no nápaditosť pri vymýšľaní receptov mu ostala.

Prečítajte si tiež:

Čaro byliniek

Pri varení používa pestrú zeleninu a množstvo byliniek. V tomto období hrá prím medvedí cesnak.

Tvrdí, že najradšej má kôpor, no typickým základom v jeho kuchyni je petržlenová vňať.

„Všeobecne platí, že keď krájate mäkké bylinky, treba si ich zošúľať a ostrým nožom ich prekrojiť iba raz, nie na viackrát, pretože všetky chute pôjdu do dosky, nie do jedla,“ hovorí šéfkuchár.

Prečítajte si tiež:

Popol z cibule ako dochucovadlo

Snaží sa využiť aj to, čo by bežne doma v kuchyni skončilo v koši. Stonky z vňate dáva do vývaru. „Ale treba ich rozlomiť, aby sa uvoľnili éterické oleje,“ vysvetľuje.

Dokáže využiť aj šupu z cibule. „Dám ju na pekáč a upečiem ju, vlastne ju spálim. Tým mi vznikne popol, ktorým dochucujem jedlo. Má to zaúdenú arómu,“ hovorí.

Jedlo už dávno nie je len o sýtosti, a preto by mala byť na prvom mieste vyváženosť ingrediencií aj z výživového hľadiska.

„Slováci majú radi vyprážané veci, ale aj to sa snažím kombinovať s čerstvými vecami. Napríklad k rezňu dám dobrý šalát z feniklu a kelu,“ dodáva Matej.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.