Na živú krížovú cesta sa prišlo do Prešova pozrieť rekordné množstvo ľudí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Veľký piatok si v mnohých mestách a obciach pripomenuli vyše 2000-ročný príbeh umučenia Krista.

Nie pred Pilátovým domom, ale pred radnicou ho bičovali a o pár kilometrov ďalej aj ukrižovali. Na Veľký piatok si v mnohých mestách a obciach pripomenuli vyše 2000-ročný príbeh umučenia Krista. V živom zobrazení jeho poslednej cesty ho v Prešove sprevádzali tisíce ľudí. Podľa organizátorov ich bolo až 4000, čo je rekordné množstvo.

Bičovanie, ukrižovanie aj uloženie do hrobu. Počúvame o tom zväčša z evanjelia alebo filmov. V centre Prešova krížovú cestu prešli desiatky dobrovoľníkov.

„Ono to nie je ani tak o tom hraní, skôr je to o tom vnútornom prežívaní, o tých duchovných veciach. Človek má rešpekt, aby tie emócie tým ľuďom bol schopný čo najlepšie predať a ukázať. Predsa len toto nie je divadlo,“ hovorí herečka stvárňujúca Pannu Máriu.

Prečítajte si tiež:

​Davy ľudí dnes predpoludním kráčali od pešej zóny spolu s Ježišom.

Veľký piatok je dňom prísneho pôstu, v katolíckych kostoloch je tiež jediným dňom v roku, keď sa neslúži svätá omša. Dnes sa sem vybrali aj tí, čo smerujú do kostolov menej. Bolo aj precitnutie a rozjímanie.

„Zamýšľal som sa nad tým, koľko je tu ľudí a asi každý sa zamýšľa, či to ľudstvo je dnes lepšie alebo horšie ako pred 2000 rokmi. Vždy prichádzam k tomu záveru, že javí sa, že nie je lepšie,“ myslí si mladý muž, ktorý stvárnil Ježiša.

Zvony stíchli, začalo sa veľkonočné trojdnie. Veriaci teraz prežívajú najväčší kresťanský sviatok v roku a odkazov má viac. Na konci krížovej cesty je Ježišova smrť. V nedeľu zas slávia zmŕtvychvstanie. A to má symbolizovať, že telesná smrť človeka nie je jeho koncom, ale začiatkom nového života.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.