V horských dedinách žijú babičky, ktoré nikdy nenosili nohavice. Fotograf takto zachytil ich portréty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensku žijú desiatky žien, ktoré na sebe nikdy nemali nohavice. V pracovné aj sviatočné dni zostali verné svojim sukniam. Tieto babičky už rok obchádza fotograf spod Tatier, aby ich mohol zvečniť.

Viera Šebianová má 83 rokov a je obyvateľkou obce Príbelce.

Celý život nosí iba sukne. Výnimku musela urobiť len raz na súťaži Červeného kríža. Ako doma, tak aj v práci, kde sa starala o statok v maštaliach. Jej kolegyne zalamovali rukami.

„Nikdy som nemala nohavice, všetci vraveli: Viera, ty zamrzneš. Ja som mala jednu sukňu,“ spomína pani Viera. Aj ona má záber od fotografa, ktorý tento nápad nosil v hlave roky až sám sebe povedal:

„Preboha, Oliver už by si s tým mal začať niečo robiť, lebo keď nezačneš, tak takéto ženy už nebudú,“ hovorí fotograf Oliver Ondráš. Najviac ich našiel v horských koncových obciach. Väčšina má jedno spoločné.

Prečítajte si tiež:

„Boli prvorodené a nemohli ísť študovať, čiže nedostali sa do toho mestského prostredia, boli doma, starali sa o rodinu, o statok,“ hovorí fotograf.

Aj znalkyňa histórie týmto babičkám rozumie. Hovorí, že dámy v nohaviciach to kedysi nemali ľahké.

„Častokrát boli tieto ženy považované za mužatky,“ dodáva historička a riaditeľka hradu a múzea v Kežmarku Erika Cintulová.

Asi najhoršie to vraj bolo za Napoleona. Pokiaľ si žena chcela obliecť nohavice, v žiadosti musela uviesť dátum a dôvod.

Aj vďaka sukniam však počúvali komplimenty mužov na adresu svojich nôh.

Podľa babičky sukňa vždy rozlíšila ženu od muža. Teraz má pre nohavicovú módu občas zmätok z toho, kto to vlastne kráča po ulici.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.