V Prešove majú vzácnu kópiu Turínskeho plátna. Jeho pravosť dodnes vyvoláva pochybnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pred vyše 20 rokmi v Turíne vyhotovili len tri verné fotokópie a jednu z nich sa podarilo získať gréckokatolíkom z Prešova.

Na Veľkú noc si veriaci pripomenú umučenie a smrť Ježiša Krista. Veria, že plátno v ktorom ho pred takmer 2000 rokmi pochovali sa zachovalo dodnes. Aj keď to niektorí vedci spochybňujú, pre cirkev je Turínskej plátno vzácnou relikviou. Jeho kópiu majú vystavenú v Prešove.

Pred vyše 20 rokmi v Turíne vyhotovili len tr verné fotokópie a jednu z nich sa podarilo získať gréckokatolíkom z Prešova. Ako mladý kňaz bol vtedy pritom aj terajší arcibiskup Jonáš Maxim.

Prečítajte si tiež:

​Takmer 4,5 metra dlhá kópia Turínskeho plátna od roku 2003 visí za sklom na bočnej stene prešovskej katedrály. Vidieť na nej odtlačok celého tela. „Vidíme hlavu, vidíme stopy krvi po tŕňovej korune a na tej pravej strane vidíme zadnú časť človeka," opisuje fotografiu Michal Pavlišinovič, hovorca prešovskej archieparchie.

Originál plachty uchovávajú v talianskom Turíne. Jej pravosť dodnes vyvoláva pochybnosti. Zhodnúť sa nedokážu ani vedci, ktorí ju skúmali. Uhlíkovou metódou zistili, že látka pochádza zo stredoveku. „Neskôr sa zistilo, že tie vzorky boli odobraté zo záplat, ktoré boli došívané," dodáva.

Turisti chodia kópiu Turínskeho plátna obdivovať ako atrakciu, veriaci pri nej zapaľujú sviečky a modlia sa. V Turíne originál pre veriacich vystavujú len počas jubilejných rokov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.