Nekalá praktika či šikovný trik? Mnohé potraviny zmenšili svoju veľkosť, cena im zostala

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Všimli ste si, že niektoré potraviny síce nezdraželi, no zmenšili svoju veľkosť? Obchodníci hovoria, že nejde o žiadnu nekalú praktiku. Na zákazníkovi ostáva, aby takýmto fintám nenaletel.

Jeden rok lacné, druhý neuveriteľne drahé. Výkyvy cien sú pre potravinové komodity typické – v posledných týždňoch vyletelo do astronomických výšok napríklad kakao.

Prečítajte si tiež:

Shrinkflácia

Výrobcovia sa ich snažia tlmiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je takzvaná shrinkflácia.

„To je také jemné znižovanie či už hmotnosti, alebo objemu výrobku, alebo balenia, avšak pri zachovanej cene. Väčšinou sa to deje vtedy, keď majú firmy zvýšené výrobné náklady, alebo keď je vysoká inflácia,“ povedala analytička Eva Sádovská.

Nedeje sa to ale len na Slovensku. Napríklad v USA zákazníci upozorňujú na zmenšenie zemiakových lupienkov.

„Takmer polovica ľudí ju vo svete zachytila a najviac bola zachytená v krajinách ako je Holandsko Nemecko, Veľká Británia, Kanada a Francúzsko,“ dodala Sádovská.

Príkladov shrinkflácie v našich regáloch by sa tiež narátalo dostatok. Napríklad MAXI balenie nátierkového syra malo pred infláciou 250 gramov, dnes má 240.

„Úplne bežne sme niekedy mali jednu gramáž napríklad smotany. Dnes je to od 180, cez 200, 250 až po 350 gramov, aby si spotrebiteľ vybral práve taký produkt, ktorý potrebuje,“ vysvetľuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Prečítajte si tiež:

Našli sme niekoľko menších

To sa ale netýka čokoládových tyčiniek, ktoré sa naozaj zmenšili. Našli sme takú, ktorá zvykla mať 90 gramov, dnes má už len 80. Rovnako je na tom aj keksík, ktorý mal v minulosti 60 gramov a dnes má už len 50.

Zmenšili sa aj niektoré čokolády zo 100 na 80 gramov. A práve pri čokoládových výrobkoch sa zmenšovanie dá čakať vo veľkom. Pre nepriaznivé počasie v strednej Afrike je totiž stále väčší problém s dostupnosťou kakaa.

„Dlhodobo vysoká cena na burze spôsobí nárast cien aj v supermarketoch,“ povedal pred časom Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.

Obchodníci sa ale ohradzujú, že zmenšovanie produktov nie je nič nečestné.

„Pretože ak producent akejkoľvek potraviny pristúpi k zmene gramáži, musí to na ten výrobok dať,“ myslí si Krajčovič.

Odporúčajú všímať si na cenovkách prepočet na kilogram alebo liter, vďaka čomu ľahšie zistíte ktorý produkt je najvýhodnejší.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.