Budeme sa v autoškole učiť nový spôsob otvárania dverí? Holandský chvat je bezpečný spôsob vystupovania

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viete, čo je to holandský chvat? Na prvé počutie to môže pripomínať aj bojové umenie, no v skutočnosti je to spôsob otvárania dverí pri vystupovaní z auta. Európska únia zvažuje, že by ho učili už v autoškolách.

Bezmála každý vodič otvára dvere na aute ľavou rukou. Holandský chvat pozná málokto.

„Čiže by sme si potiahli kľučku, pravou rukou by sme chytili madlo a pri otváraní dverí, tým pádom, že tlačíme dvere, sme nútení telom sa točiť von a vlastne sa vieme pozrieť dozadu, či nám niečo v tom mŕtvom bode ide, alebo nejde,“ vysvetlil Ladislav Káplócký, inštruktor autoškoly z Nových Zámkov.

Nová metóda otvárania dverí by mala zvýšiť bezpečnosť aj pre chodcov a cyklistov. Ľubomír Ondruš bicykluje už 20 rokov a ročne najazdí približne 11 tisíc kilometrov.

Prečítajte si tiež:

„Veľa tých cyklistov je rovnako vlastníkmi motorových vozidiel, takže poznajú to aj z tej druhej strany. Je to o vzájomnej ohľaduplnosti, samozrejme nechcem si zastávať len cyklistov aj cyklisti občas chodia ako husi, takže je to na obidvoch stranách,“ povedal Ľubomír Ondruš, šéf cyklistického klubu Hlohovec.

Ak zalovíme v pamäti väčšina z nás absolvovala už za detských čias kurz na dopravnom ihrisku – dnes je to rarita. Inštruktor Káplócký k tomu dodal, že by to najradšej vrátil. O návrhoch, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť na cestách bude však rozhodovať až nový europalament. 

Kto a ako často bude používať holandský chvat je otázne. Isté ale je, že jeho kontrolovanie a pokutovanie bude takmer nemožné.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.