Tragická Veľká noc na poľskej strane Tatier. Padajúce stromy spôsobili tri fatálne incidenty s piatimi obeťami

Tragická Veľká noc na poľskej strane Tatier. Padajúce stromy spôsobili tri fatálne incidenty s piatimi obeťami
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Horské oblasti na severe Slovenska aj Oravu trápi silný vietor. Pre popadané stromy musela polícia uzatvoriť niekoľko ciest. Silný vietor v pondelok v južnom Poľsku vyvracal stromy, ktoré zabili najmenej piatich ľudí a ďalších zranili.

Sever Slovenska trápi mimoriadne silný vietor, ktorý láme stromy. Na poľskej strane Tatier si nepriaznivé počasie vyžiadalo už 5 obetí.

Najsilnejší vietor je zaznamenávaný na Orave, kde poryvy vetra prekračujú rýchlosť až 80 km/h. V Liesku na Orave dosiahol poryv vetra rýchlosť 87 km/h. Telgárt hlási 83 km/h a Poprad 77 km/h. Takýto silný vietor už predstavuje veľké nebezpečenstvo.

Vysoké nárazy vetra zaznamenávajú aj amatérske stanice. Napríklad v Terchovej aktuálne dosiahol poryv vetra rýchlosť až 90 km/h.

Silný vietor už na severe vyvrátil niekoľko stromov. Stromy popadali aj v Lietave, v Zuberci, v Likavke, v Námestove, či v Dolnom Kubíne.

Pre silný vietor a popadané stromy musela polícia uzatvoriť niekoľko ciest. Pre popadané stromy je neprejazdná cesta II/520 v oblasti Suchej Hory, v okrese Tvrdošín.

Výstrahy pred vetrom pribudla v ďalších okresoch

Výstraha prvého stupňa pred vetrom v pondelok pribudla pre okresy Ilava, Považská Bystrica, Púchov a pre takmer celý Žilinský kraj. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred dažďom bude podľa meteorológov platiť od 18.00 h pre celý Žilinský kraj a pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom, Považská Bystrica, Prievidza a Poprad.

Prečítajte si tiež:

​Pre hrozbu padajúcich stromov uzavrela polícia aj cestu III/2311 medzi Habovkou a Oravicami.

S vetrom na horách treba podľa meteorológov počítať aj v okresoch Banská Bystrica, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Ružomberok a Žilina, kde platí výstraha druhého stupňa.

SHMÚ upozorňuje na vietor v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji, v takmer celom Nitrianskom kraji a v okresoch Brezno, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Kežmarok, Poprad a Tvrdošín. Na týchto miestach platí výstraha prvého stupňa.

V okrese Gelnica vydali hydrológovia výstrahu prvého stupňa pred povodňami.

V Poľsku zabíjali padajúce stromy

Silný vietor v pondelok v južnom Poľsku vyvracal stromy, ktoré zabili najmenej štyroch ľudí a ďalších zranili. TASR informuje podľa správ agentúr AP a PAP.

V mestskej časti Stachonie v Zakopanom došlo k tragickej udalosti, keď náhly poryv vetra spôsobil pád stromu priamo na auto v pohybe. Informuje o tom portál Wiedomosci

Tragédia si vyžiadala život 23-ročnej ženy, ktorá auto šoférovala spolu so svojím psom.

Na vyslobodenie zakliesnenej ženy z trosiek auta museli použiť špeciálne vybavenie. Zranenia boli natoľko závažné, že záchranári už žene nedokázali pomôcť. Okolnosti tragického incidentu sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Neskôr došlo k pádu ďalšieho stromu na 9-ročné dieťa, ktoré previezli do nemocnice, no záchranárom sa ho nepodarilo oživiť.

V Zakopanom iný strom zasiahol aj 2-ročného chlapca, ktorého museli resuscitovať a previezť do nemocnici, doplnil hovorca.

V meste Rabka-Zdroj zomreli traja ľudia vrátane šesťročného dieťaťa, keď ich privalil strom v kúpeľnom parku, uviedol hovorca miestnych hasičov Hubert Cieply pre agentúru PAP.

Miestne úrady vydali výstrahu pred nebezpečným vetrom s rýchlosťou najmenej 100 km/h a uzavreli vysokohorské chodníky v Tatranskom národnom parku.

Silný vietor vyčíňal na Slovensku aj začiatkom druhého januárového týždňa. Pozrite si archívnu reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.