S dronom si už tak ľahko nezalietate. Ich používanie bude podliehať prísnym pravidlám

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európska komisia prijala právny rámec pre bezpilotný systém riadenia dopravy v apríli 2021. Ďalšie kroky sa očakávajú od členských štátov, ktoré určia svoj priestor pre bezpilotné lietadlá (U-space), poskytovateľov služieb a pripravia normy na výmenu informácií a výkonnosti navigácie dronov.

S dronom si už tak ľahko nezalietate. Už onedlho budú mať nad naším územím vyhradený vlastný vzdušný priestor.

Predísť sa má prípadným zrážkam, či lietaním nad zakázanými oblasťami. Slovensko takto reaguje na novú smernicu Európskej únie.

​Nové pravidlá pomôžu pri vykonávaní zložitejších operácií na dlhšie vzdialenosti, najmä v nízkoúrovňovom a husto prevádzkovanom vzdušnom priestore a keď sú mimo dohľadu diaľkového pilota.

Prečítajte si tiež:

​Takéto operácie môžu zahŕňať životne dôležité služby, napríklad prepravu lekárskych vzoriek, pomoc zasahujúcim zložkám na miestach havárie, ale aj diaľkové kontroly infraštruktúry.

Dron si dnes môže kúpiť každý a jasné pravidlá v tejto oblasti boli potrebné. Každý dron bude musieť mať registračné číslo aj odpovedač, vďaka ktorému bude možné ho bez problémov identifikovať pomocou radaru.

Zároveň sa vymedzia presné koridory, v ktorých drony budú môcť lietať. Pribudnú zóny, do ktorých sa nedostanú alebo sa v nich ani nezapnú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.