Saharský prach zasypal Slovensko. Vieme, kedy príde druhá vlna

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Územie Slovenska počas uplynulého týždňa doslova zasypal tzv. saharský prach. Podľa meteorológa tu bolo také množstvo, aké si on ani nepamätá. Jeho slová potvrdzujú dáta meteorológov.

Slovensko sa v posledných dňoch ocitlo v zajatí tropických čiastočiek. Nad naše územie totiž prenikal tzv. saharský prach, ktorý zhoršuje kvalitu ovzdušia a znižuje viditeľnosť.

Ako pre TVNOVINY.sk povedal meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Peter Hrabčák, prízemné koncentrácie prachu v rámci celého územia Slovenska boli v posledných dňoch výrazne vysoké, čo si on osobne nepamätá. 

Tento fenomén však pripisuje viacerým dôvodom.

„Prach k nám prenikal dlhší čas, až osem dní, a tiež bola relatívne veľká aj zberná oblasť Sahary. Prach sa preto zbieral na obrovskej ploche, rovnako tak sa nad slovenským územím vrstvy prachu akoby stláčali nízko k zemi, čo je tiež skôr rarita,“ vymenoval.

Vedúci odboru Monitorovanie kvality ovzdušia SHMÚ Martin Kremler priblížil, že bežne merané koncentrácie častíc PM10 počas roka nepresahujú 40 mikrogramov na jeden kubický meter, no v tomto prípade to boli aj viac ako päťnásobné hodnoty.

„Na viacerých staniciach sme zaznamenali hodnoty nad 200 mg, najvyššiu, až 227 mikrogramov, sme namerali v Rovinke. Inak v rámci celého Slovenska boli dosiahnuté hodnoty relatívne vyrovnané.“

Prečítajte si tiež:

Potenciálne nebezpečie

Hrabčák dodáva, že takéto hodnoty podľa neho môžu byť potenciálne nebezpečné.

„Priemer na to, aby sa dalo hovoriť o nejakej škodlivosti, je zhruba 50, a v tomto prípade ani zďaleka nejde o zanedbateľné množstvá.“

Ako na záver vysvetlil, na prelome tohto a budúceho týždňa sa saharský prach môže vrátiť.

„S vysokou pravdepodobnosťou to však budú menšie hodnoty, pretože posledná vlna bola skutočne výnimočná.“

Téme výskytu saharského prachu na Slovensku sa v reportáži venoval aj redaktor Televíznych novín Braňo Tomaga:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.