Korčok Pellegrinimu: Toto nie je reparát za parlamentné voľby. Kandidujem, lebo cítim podporu ľudí, oponuje šéf parlamentu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ivan Korčok a Peter Pellegrini sa stretli v dueli pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v sobotu 6. apríla. Diskutovali o vnútornej politike, Ukrajine, minulosti aj o priebehu kampane. Priniesli sme vám aj výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry FOCUS.

TV Markíza priniesla exkluzívny duel Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho pred druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia v sobotu 6. apríla.

Obaja kandidáti mali k dispozícii 20 minút a venovali sa rôznym tematickým okruhom.

Diskusia začala zverejnením výsledkov exkluzívneho prieskumu agentúry FOCUS. Veľmi tesne by voľby v druhom kole vyhral Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini reagoval na slová jeho straníka Erika Tomáša, ktorý tvrdí, že Korčok by ako prezident urobil všetko pre povalenie súčasnej vlády. Pellegrini povedal, že aj Zuzana Čaputová urobila všetko preto, aby Progresívne Slovensko skoro vyhralo voľby a vymenovala úradnícku vládu, v ktorej jej vraj všetci sľúbili, že nevstúpia do žiadnej politickej strany.

Korčok vyhlásil, že ako nezávislý prezident, ktorý si ctí ústavu, chce spolupracovať s každou vládou a aj s touto aktuálnou. 

„Musíme sa prikrývať takou perinou, akú máme. Teraz sa bohužiaľ stále zmenšuje a je to aj vizitka posledných 18 rokov,“ reagoval Korčok na to, ako by pristúpil k sociálnym balíčkom vlády.

Kandidáti sa vyjadrili aj k priebehu kampane. Korčok zopakoval, že štáb Petra Pellegriniho vytvoril stránku, ktorá sa má tváriť ako oficiálna stránka Ivana Korčoka. Pellegrini obvinenia odmieta a povedal, nech sa to prešetrí.

Prečítajte si tiež:

Minulosť kandidátov

Obaja kandidáti si vyčítali pôsobenie v minulosti. Pellegrini na adresu Korčoka povedal, že bol vo všetkých vládach a je spoluzodpovedný za vývoj na Slovensku za posledných 18 rokov. 

Korčok oponoval, že súčasťou vlády bol len tri roky ako minister zahraničných vecí. Pellegrinimu povedal, že uteká zo súčasnej koalície. „Vy utekáte z tejto koalície, lebo viete, že ste dali sľuby, ktoré nemôžete sľúbiť. Toto nie je repete ani opravný pokus za parlamentné voľby,“ povedal Korčok.

Pellegrini to odmietol a povedal, že kandidovať za prezidenta sa rozhodol preto, lebo cítil podporu ľudí.

Podpora Štefana Harabina

Diskutujúci sa dotkli aj témy, ktorí neúspešní kandidáti ich podporia v druhom kole. Pellegrini vyhlásil, že sa prihovára k voličom Štefana Harabina. Zopakoval, že bude brániť národno-štátne záujmy Slovenska. Apeloval, že ak neprídu voliť, podporia tým Ivana Korčoka. 

„Toto svedčí o tom, ako ďaleko je kandidát ochotný zájsť. Pán Pellegrini, vy ste garantom úplného rozpadu zahraničnej politiky Slovenska,“ skonštatoval Korčok. Pellegrini povedal, že Slovensko má pevné miesto v Európskej únii a v NATO.

Korčok protikandidátovi vyčíta, že sa nevie ohradiť voči Harabinovým slovám, ktorý tvrdí, že NATO je zločinecká organizácia. „Vám je Slovensko úplne ukradnuté a uhýbate,“ vyhlásil Korčok.

Prečítajte si tiež:

NATO a Ukrajina

Kandidáti dostali aj otázky, na ktoré mohli odpovedať áno/nie. Na otázku, či by sa Ukrajina mala stať členom NATO, Pellegrini odpovedal nie. 

Korčok pripomenul, že vláda Roberta Fica a vtedajší prezident Ivan Gašparovič v roku 2008 dali Ukrajine prísľub, že po splnení podmienok sa Ukrajina stane súčasťou Aliancie. S týmto postojom súhlasí a Ukrajina by sa podľa Korčoka mala stať členom NATO, ak splní podmienky a prispejú k obrane.

Dostali aj otázku k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Korčok vyhlásil, že sa mu nepáči, že Robert Fico povedal na návšteve Maďarska, že bude presadzovať maďarské záujmy. 

„My sme priatelia, nemáme problém si zatelefonovať. Treba hovoriť znova o V4, lebo vám garantujem, že pri ťažkých témach sme dokázali presadiť hlas strednej Európy,“ skonštatoval Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Korupcia a klientelizmus

Peter Pellegrini na otázku, či mali vlády Roberta Fica problémy s korupciou, povedal, že okrem výpovedí kajúcnikov sa nič nepotvrdilo. 

Priznal, že niekde sa korupcia diala a štát by mal mať podľa neho nástroje na jej odhaľovanie. „Spravodlivosť má byť slepá a potrestaný má byť každý, kto spáchal trestný čin,“ vyhlásil predseda parlamentu.

Dostali sa aj ku kultúrno-etickým otázkam. V otázke sprísňovania interrupcií by Pellegrini ponechal súčasný stav. 

K otázke párov ľudí rovnakého pohlavia povedal Pellegrini, že je za to, aby mali právo na vyriešenie životných situácií.

Korčok povedal, že slovenská spoločnosť je pripravená na to, aby aj homosexuálne páry mali usporiadané zväzky.

Reláciu si môžete vypočuť vo forme podcastu:

Prečítajte si tiež:

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Predvolebné diskusie 2024

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.