Zabijak zraku je na vzostupe. Podcenenie prevencie sa môže skončiť slepotou, varujú lekári

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovákov, ktorým hrozí slepota, je čoraz viac. Zrak im ničí zelený zákal. Pre zanedbávanie preventívnych očných vyšetrení ochorenie lekári často odhalia až keď ho už nedokážu zvrátiť.

Zelený zákal alebo zelený glaukóm sa vyznačuje postupným odumieraním zrakového nervu. Výskyt tohto ochorenia na Slovensku rokmi stúpa. Kým v roku 2009 odhalili lekári niečo málo cez 15-tisíc nových prípadov, za 13 rokov sa počet nových pacientov so zeleným zákalom viac než zdvojnásobil.

„Väčšina glaukómov má genetický základ, aj keď sa prejavujú až vo vyššom veku. Malá skupina glaukómov súvisí napríklad s cukrovkou alebo s inými ochoreniami,“ priblížil oftalmológ Peter Žiak.

Glaukóm sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. K rizikovým skupinám patrí vek nad 40 rokov, fajčenie, hypertenzie, migrény a krátkozrakosť.

Ak máte zelený zákal vrodený, pravdepodobne sa mu nevyhnete. Dá sa ale včas zastaviť a vyhnúť sa tak slepote. Lekári preto apelujú na ľudí, aby nepodceňovali preventívne prehliadky.

Prečítajte si tiež:

​Očného lekára by mali ľudia navštíviť aspoň raz za 2 roky a to najmä tí, ktorí nosia okuliare. Po 40-ke, by tak mal urobiť každý.

Ako príznak sa môže objaviť aj videnie dúhových kruhov okolo svetiel, rozmazané či tzv. tunelové videnie, ale aj začervenanie oka. Lekár však ochorenie dokáže odhaliť aj skôr ako sa dostavia prvé príznaky.

„Ochorenie liečime obvykle kvapkami, ktoré znižujú vnútroočný tlak. Niekedy sú to jedny kvapky, niekedy je to kombinácia viacerých preparátov. V prípade, že takáto liečba nestačí, tak potom musíme operovať,“ vysvetlil oftalmológ.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií navštevuje očných lekárov stále menej Slovákov. A práve to je dôvod, prečo sa rok čo rok zvyšuje počet ľudí ohrozených slepotou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.