Veľká zmena v priezviskách. Muži budú môcť popri svojom priezvisku mať aj to manželkino

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na ženy s dvomi priezviskami sme si už zvykli. A čo keby aj muži používali svoje aj manželkino rodné meno? Môže sa to stať realitou. Poslanci navrhujú veľké zmeny v priezviskách.

Spolu so sľubom „áno“ si novomanželia volia aj priezvisko. Už teraz si môže jeden z nich nechať aj svoje rodné. Dve priezviská si väčšinou vyberú ženy. Na matrike v Petržalke o to požiada asi 10 percent neviest. Sú však aj muži, ktorí chcú dve priezviská.

„Za rok sú to jedno, dve rozhodnutia. Možno to manželkine priezvisko je niečím výnimočné a chcú aj oni mať také priezvisko. Vždy upozorňujem, že je to potom veľmi dlhé priezvisko potom písať do kolóniek,“ povedala Ilona Kraic poverená vedením referátu matriky a ohlasovne pobytu. 

Prečítajte si tiež:

Dve priezviská pre deti

Poslanci Progresívneho Slovenska (PS) navrhujú, aby spojené priezvisko mohli mať obidvaja manželia. To zákon teraz neumožňuje.

„Pri tvorbe tohto návrhu sme vychádzali z praxe aj z podnetov, ktoré nám prichádzali od občanov. Napríklad aj z mojej advokátskej praxe, kde som sa stretávala práve s problémami, na ktoré narážali ľudia, keď si chceli svoje priezvisko zmeniť,“ povedala Lucia Plaváková, poslankyňa NR SR za PS. 

Dve priezviská by po novom mohli mať tiež deti. Jedno po mame a druhé po otcovi. Novela to umožní aj rodičom, ktorí nie sú zosobášení. „Dávame týmto možnosť, nie je to povinnosť, každý sa môže rozhodnúť podľa seba. Chceme dať ľuďom väčšiu možnosť vybrať si podľa toho, ako to sami cítia,“ dodala Plaváková. 

Podľa sociologičky môžu dve priezviská deťom spôsobiť komplikácie. „Na tie deti budú mať spolužiaci otázky a oni budú musieť vysvetľovať, prečo oni majú dve mená a prečo ich spolužiaci nie,“ povedala sociologička Zuzana Kusá. 

O novele budú poslanci rokovať na aprílovej schôdzi. Ak prejde legislatívnym procesom, platiť začne od septembra.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.