Od apríla sa zvýšili viaceré poplatky. Priplatíme si aj za vydanie dokladov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ušetriť chceli na poslednú chvíľu aj tisíce Slovákov, ktorí sa v lete chystajú na dovolenku a potrebujú cestovný pas.

Od apríla sa zvýšili stovky správnych poplatkov, medzi inými aj za vydávanie cestovných pasov, vodičských či občianskych preukazov. Zvýšili sa aj poplatky súvisiace s uzavretím manželstva pred matričným úradom.

Zmeny vyplývajú z novely zákona o správnych poplatkoch, ktorá bola súčasťou tzv. konsolidačného balíka.

Poplatok za vydanie občianskeho preukazu sa mení zo 4,50 na 7 eur. Za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu straty alebo odcudzenia s menej ako desaťročnou platnosťou sa poplatok mení z 9 na 14 eur, pri platnosti nad desať rokov je to po novom 25 eur, pôvodne sa platilo 16,5 eura.

Doručenie občianskeho preukazu bude po novom stáť štyri eurá namiesto pôvodných troch eur.

Za vydanie štandardného cestovného pasu sa po novom platí 50 eur oproti pôvodným 33 eurám. Vydanie pasu osobe od 6 do 16 rokov sa mení z 13 na 20 eur a osobe mladšej ako 6 rokov sa mení z 8 na 12 eur. Poplatok za vydanie vodičského preukazu sa mení zo 6,50 na desať eur.

Prečítajte si tiež:

​Vydanie zbrojného preukazu bude stáť namiesto 30 po novom 45 eur. Podľa ministerstva vnútra sa menia aj poplatky za vykonanie skúšky alebo preskúšanie z odbornej spôsobilosti držať alebo nosiť zbraň a strelivo a za vydanie nákupného povolenia na zbrane a za úschovu zbrane.

Správne poplatky týkajúce sa matričnej agendy sú príjmom mesta či obce, kde je matričný úrad. Zmeny sa týkajú najmä poplatkov súvisiacich s uzavretím manželstva pred matričným úradom.

Zmenu mena, respektíve priezviska vykonávajú okresné úrady. Za zmenu mena alebo priezviska u dospelej osoby sa bude namiesto 100 eur platiť po novom 140 eur.

Žiadosť o zápis matričnej udalosti do osobitnej matriky cez matričný úrad bude namiesto 10 eur po novom stáť 15 eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.