Televízny duel očami politológa. Kto bol víťaz?

Volebná kampaň vrcholí. Peter Pellegrini a Ivan Korčok majú totiž posledné hodiny, aby získali na svoju stranu potrebné hlasy. Pomôcť im v tom môžu aj televízne debaty. Jednu z nich absolvovali v utorok večer v živom vysielaní TV Markíza.

Ivan Korčok ovládol prvé kolo s viac ako 5-percentným náskokom. Išlo o prekvapivý výsledok, keďže väčšina prieskumov favorizovala Petra Pellegriniho. Aj z tohto dôvodu sa zdalo, že jeho kampaň je v defenzíve. Podľa politológa to však v televíznej debate nebolo cítiť.

„Peter Pellegrini sa nenechal vyviesť z rovnováhy nejakou otázkou. Možno, že by debata vyzerala úplne inak, keby sa hneď začalo debatovať o transparentnosti jeho volebnej kampane,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Na druhej strane, šancu zatlačiť na svojho súpera nevyužil ani samotný Korčok.

„Myslím si, že Ivan Korčok nevyužil príležitosť upozorniť na niektoré slabé momenty súčasnej vládnej koalície, pretože veľa vecí sa spája práve s Petrom Pellegrinim,“ priblížil Štefančík.

Prečítajte si tiež:

​Vyrovnaný prieskum aj duel

Aj keď si odborník myslí, že duel na základe nižšej poznateľnosti Ivana Korčoka mohol pomôcť práve bývalému ministrovi zahraničných vecí, v debate ani jeden z kandidátov nemal zlomový moment, ktorý by prilákal rozhodujúcu masu.

„Boli témy, ktoré viac pasovali Ivanovi Korčokovi, ako napríklad zahraničná politika. Na druhej strane zas boli témy, ktoré viac pasovali Petrovi Pellegrinimu ako napríklad sociálna politika. No nepovedal by som, že táto debata mala zlomový moment, kedy by sa verejná mienka naklonila na stranu jedného alebo druhého,“ ozrejmil Štefančík.

A pritom o víťazovi môže rozhodnúť len pár hlasov. Predpovedajú to analytici a dokazuje to aj najnovší prieskum agentúry FOCUS pre TV Markíza. Podľa neho by Peter Pellegrini mal získať 50,8 percenta hlasov a Ivan Korčok 49,2 percenta.

V takomto prípade by bol víťaz predseda Hlasu. No keď zoberieme do úvahy štatistickú odchýlku, tak výsledok môže byť aj opačný. Otázkou teda je, kto mal navrch v televíznom súboji.

„Táto debata nemala víťaza. Nemyslím si, že by sa po nej tisícky voličov povedali, že ideme voliť jedného z kandidátov, pretože ich výkony boli vyvážené a nikto z nich nedominoval,“ zhodnotil Štefančík.  

Volebná kampaň vyvrcholí v stredu, keďže dva dni pred voľbami začne platiť moratórium. Následne v sobotu 6. apríla si ľudia zvolia novú hlavu štátu.

Pozrite si aj reportáž o tom, ako je aktuálna kampaň v cieľovej rovinke:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.