Niekdajší Harabinov sponzor priznáva, že stojí za falošným webom, ktorý očierňuje Ivana Korčoka

Ivan Korčok reaguje na predbežné neoficiálne výsledky
Ivan Korčok reaguje na predbežné neoficiálne výsledky. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Niekdajší sponzor Štefana Harabina priznal, že sa zapojil do antikampane proti Ivanovi Korčokovi. Vytvoril falošný web ivankorcok2024.sk, ktorý na prezidentského kandidáta útočil, a niekoľko tisíc eur zaplatil aj za jeho propagáciu. Ide o podnikateľa Igora Caka a jeho firmu Erste Consulting.

Igor Cako v telefonickom rozhovore s Transparency International priznal, že vytvoril a platí za propagáciu sporného webu ivankorcok2024.sk.

Tento bratislavský podnikateľ v minulosti sponzoroval Štefana Harabina. V prezidentských voľbách v roku 2019 mu poslal dar vo výške 12 460 eur.

„Na propagáciu falošného antikampaňového webu upozornila česká mimovládka Bez Dezinfa. Podľa knižnice politickej reklamy Google vložila Erste Consulting v uplynulých dňoch do takejto reklamy 4900 eur, čo z nej robí tretieho najväčšieho inzerenta za posledný týždeň,“ upozorňuje Transparency International.

Prečítajte si tiež:

Podnikateľova firma web propaguje aj na Facebooku. Podľa mimovládnej organizácie mohla v posledných dňoch do reklamy vložiť tisíc eur. Vďaka tomu sa zobrazila státisícom užívateľov.

„Facebook pri jednej z reklám dnes zobrazil informáciu, že bola zmazaná pre porušovanie pravidiel. Odstránená bola aj samotná stránka, zatiaľ nie je jasné, na základe čoho,“ podotýka mimovládka.

Takáto antikampaň je v rozpore s pravidlami. Tie totiž nedovoľujú platené zapojenie tretích strán do propagácie kandidátov.

„Cako v telefonickom rozhovore nevedel odpovedať na otázku, prečo porušuje zákon. Vyžiadal si zaslať otázky cez e-mail,“ uvádza Transparency International.

Prečítajte si tiež:

Odborníci poukazovali na to, že podľa zdrojového kódu stránky mohla byť vytvorená rovnakým autorom ako prezidentská stránka kandidáta Petra Pellegriniho. On sám aj jeho agentúra to však odmietajú.

Falošnému webu sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezident 2024

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.