Neúspešný kandidát Ján Kubiš vyjadril v druhom kole podporu Petrovi Pellegrinimu

Ján Kubiš.
Ján Kubiš. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Neúspešný kandidát Ján Kubiš dá v druhom kole prezidentských volieb svoj hlas Petrovi Pellegrinimu. Svojich voličov zároveň vyzval, aby išli k voľbám a rozhodli sa, koho voliť podľa svojho vedomia a svedomia. Vie, že sú medzi nimi aj prívrženci Pellegriniho, aj Ivana Korčoka. Informoval o tom Kubiš, ktorý kandidoval v prvom kole prezidentských volieb, do druhého nepostúpil.

Prezidentom bude podľa Kubiša napokon človek z jedného či druhého politického tábora. Rozkol v spoločnosti sa tak bude skôr prehlbovať než zmierňovať, myslí si.

„Tým, že sa v prvom kole prezidentských volieb občania SR rozhodli voliť podľa svojich politických preferencií, posunuli do druhého kola dvoch straníckych kandidátov - jedného z vládneho tábora a druhého s jednomyseľnou podporou opozície. Je to ich legitímne rozhodnutie, ktoré rešpektujem,“ skonštatoval Kubiš.

Prečítajte si tiež:

Výhrady voči vláde

Pri podpore jedného z kandidátov zvažoval najmä riziká, ktoré voľba môže priniesť. Poukázal na to, že Pellegrini sa vyslovuje za spoluprácu s vládou, voči ktorej má mnohé výhrady. Zároveň však zdôrazňuje aj niektoré Pellegriniho postoje, ktoré Kubišovi dávajú nádej do budúcnosti.

„Je prívržencom nášho súčasného zahranično-politického a bezpečnostného smerovania, založeného na zodpovednom členstve v EÚ a NATO. Takisto sa vyjadril, že nebude udeľovať milosti za majetkové trestné činy či korupciu,“ poznamenal Kubiš. Dúfa, že ak bude Pellegrini zvolený, zasadí sa aj za slobodu médií a ochranu novinárov, za rôznorodosť kultúry, a bude podporovať rozpočtovú zodpovednosť.

Korčok má podľa Kubiša mnohé názory, s ktorými súhlasí, a má aj víziu budúcnosti Slovenska, ktorá mu je blízka. „Zároveň však vidím aj mnohé, až systémové riziká. Vyjadruje sa, že hlava štátu má byť protiváhou vláde, čo podľa mňa nemá oporu v ústave,“ skonštatoval neúspešný kandidát. Obáva sa, že by z prezidentského úradu tak mohlo vzniknúť druhé centrum moci.

Prečítajte si tiež:

„Zaregistroval som aj hlasy významných podporovateľov pána Korčoka, aby sa prezident, nie predseda vlády, zúčastňoval na vrcholných rokovaniach EÚ, ktoré sa konajú na exekutívnej úrovni. Tie síce pán Korčok odmietol, ale takisto hovoria o nastavení síl, ktoré ho podporujú,“ uviedol Kubiš. Znepokojujú ho vyjadrenia, ktoré považujú zachovanie možnosti veta členských štátov Európskej únie za zastarané.

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Korčok, ktorý získal 42,51 percenta hlasov, a Pellegrini so ziskom 37,02 percenta hlasov. Kubiš získal v prvom kole volieb 2,03 percenta hlasov voličov.

Štefan Harabin, ktorý skončil v prvom kole prezidentských volieb na treťom mieste, nevyjadril podporu žiadnemu z kandidátov: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.