Všetky prieskumy sa zhodujú. Až na jeden, ktorý ukázal prstom na jasného favorita (+ súhrn)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najtesnejšie prezidentské voľby v histórii. Ukazujú všetky prieskumné agentúry, ktoré si nedovolia predpovedať, kto sa napokon stane prezidentom. Až na jednu, ktorá ukázala prstom na jedného z kandidátov.    

S predvolebnými prieskumami sa roztrhlo vrece. Za posledné dva dni svoje odhady zverejnilo až päť agentúr. Ako prvá agentúra FOCUS pre TV Markíza. Podľa jej dát má veľmi mierne navrch Peter Pellegrini s necelými 51 percentami.

„Dôležitým faktorom, ktorý rozhodne, bude to, či k 2. kolu nakoniec prídu voliči Štefana Harabina. Ak prídu, tak budú voliť predovšetkým Petra Pellegriniho. Dnes sa podľa dát zdá, že sú stále relatívne málo zmobilizovaní (len medzi 50 - 60 percentami),“ uviedol šéf agentúry Martin Slosiarik.

Na druhej strane, pri tesných výsledkoch môžu podľa neho zavážiť aj hlasy zo zahraničia, ktoré však agentúry vo svojich prieskumoch nevedia zachytiť.

„Tieto hlasy, predpokladám, že pôjdu prevažne v prospech Ivana Korčoka,“ doplnil Slosiarik.

Prečítajte si tiež:

​Tesnejší súboj ani nemôže byť

Aj agentúra IPSOS pre Denník N predpokladá veľmi tesný súboj, dokonca najtesnejší možný scenár. Ich prieskum totiž odhaduje, že Ivan Korčok pár dní pred voľbami vedie pomerom 50,1 ku 49,9. Najdôležitejším faktorom by teda mala byť účasť.

„Aktuálny model potvrdzuje, že nižšia účasť praje Ivanovi Korčokovi. Okolo úrovne 50 percent sa začína situácia otáčať a do mierneho náskoku sa dostáva Peter Pellegrini,“ vysvetlil sociológ z agentúry IPSOS Roman Pudmarčík.

„Stále teda platí, že voľby rozhodnú najmä voliči a voličky Štefana Harabina z prvého kola, z ktorých, ak príde voliť aspoň viac ako polovica, môže to výrazne zvýšiť šancu na Pellegriniho víťazstvo,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

​Raz Korčok, raz Pellegrini

Miernu prevahu prisudzuje Ivanovi Korčokovi aj agentúra NMS, ktorá prieskum pripravila pre denník SME. Rozdiel medzi kandidátmi je však len na úrovni viac ako troch percent, teda so započítaním štatistickej odchýlky môžu voľby dopadnúť akokoľvek.

Naopak, tesné víťazstvo Petra Pellegriniho predpokladá agentúra Median pre RTVS.

Z hore uvedeného teda vyplýva, že posledné zverejnené prieskumy hovoria o tesnom súboji, aký si naša história nepamätá. Túto premisu však narúša nová agentúra SCIO, ktorá vznikla len pred pár mesiacmi.

Agentúra, ktorú zakladal bývalý politik Martin Klus, sa totiž, ako pred prvým kolom, líši svojimi výsledkami aj pred tým druhým.

Ako jediná predpovedala výrazné víťazstvo Korčoka, keď jeho volebný výsledok trafila takmer na desatinu percenta presne. Podobne odhadla percentá aj pri Petrovi Pellegrinimu a Štefanovi Harabinovi.

Prečítajte si tiež:

​Jasný favorit

SCIO ani teraz nepredpovedá tesný súboj. Podľa posledného prieskumu, ktorý urobila agentúra pre Hospodárske noviny, ukázala prstom na jasného favorita, ktorým je Ivan Korčok.

Podľa ich dát by mal bývalý minister zahraničných vecí zvíťaziť pomerom 55 ku 45.

„Je zrejmé, že ľudia idú za víťazom. Toto je klasické politologické pravidlo. Druhá dôležitá vec je, že nedošlo k priamej podpore Petra Pellegriniho zo strany tretieho v poradí Štefana Harabina. A tretí dôležitý faktor je, že zatiaľ nezaúčinkovala antikampaň,“ ozrejmil Martin Klus.

Aj keď je prieskum len aktuálnou fotografiou nálad spoločnosti v čase zberu dát, Korčokovi by nemalo víťazstvo uniknúť.

„Ak by som si dnes mal staviť, tak aj vychádzajúc z našich čísel, kde je zrejmé, že aj keby sa všetci nerozhodnutí rozhodli ísť voliť Petra Pellegriniho, tak by bol stále víťazom Ivan Korčok, tie pomyselné peniaze by som dal na Ivana Korčoka,“ uzavrel Klus.

Kompletný servis prezidentských volieb a priebežné aj definitívne výsledky nájdete v sekcii Prezidentské voľby. Sledujte špeciálnu reláciu s Michalom Kovačičom v sobotu od 20.30 h. na TV Markíza alebo TVNOVINY.sk.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.